גלים أمواج חדשות
כניסה

מפלגות, מפלגות

מהו מצע?

כל מפלגה נבדלת ממפלגות אחרות בדעות ובעקרונות שהיא מאמינה בהם. המפלגות מפרסמות את הדעות האלה והן נקראות – מצע. וגם: איפה עובר הגבול?

שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה
בשנים 2011-2013 
צילום: מיכל בירן
שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה
בשנים 2011-2013
צילום: מיכל בירן

בכיתתו של יובל התגבשו שלוש מפלגות. עכשיו כל מפלגה צריכה לספר לשאר התלמידים מהם עקרונותיה ובמה היא תתרום אם תיבחר. חברי המפלגה ישבו יחד ודנו בשאלה – מהם העקרונות החשובים להם ובמה הם רוצים להשפיע.


כל מפלגה צריכה להסכים על עקרונותיה ולכתוב מסמך המפרט אותם. המסמך הזה נקרא מצע המפלגה והוא בעצם "כרטיס הביקור" של המפלגה. במצע אפשר לקרוא את עמדת המפלגה במגוון נושאים: ביטחון, חינוך, חברה, כלכלה, תרבות ואיכות הסביבה.
למעשה, המצע הוא שמבדיל בין מפלגה אחת לאחרת. לכן, המפלגות מפרסמות את המצע שלהן ומפיצות אותו בקרב הציבור כדי שכל אחד יוכל לקרוא את המצע ולבחור מפלגה שהמצע שלה מתאים לדעותיו ואמונותיו.
לאחר בחירתה של מפלגה לכנסת, היא משתדלת להגשים את המצע שלה יחד עם מפלגות אחרות שנבחרו גם הן.

 

אין כניסה!

הרב מאיר כהנא.
הרב מאיר כהנא.
כל מפלגה יכולה לגבש מצע כראות עיניה ולפרסם אותו, אך גם כאן יש חוקים. כל מפלגה צריכה לקבל אישור מוועדת הבחירות המרכזית. הוועדה הזאת יכולה לפסול מפלגה מהתמודדות בבחירות אם היא רואה שהמצע שלה אינו ראוי. מצע לא ראוי הוא מצע ששולל את קיומה של מדינת ישראל, כלומר, אם המפלגה מפרסמת במצע שלה שהיא מתנגדת לקיום של מדינת ישראל, היא אינה יכולה להתמודד בבחירות לכנסת שלה.
עוד סיבה לפסילת מפלגה היא קריאה לגזענות. אם יש מפלגה שהיא נגד קבוצה מסוימת מאזרחי המדינה וקוראת להתעלם או לפגוע בקבוצה הזאת, המפלגה פסולה.

בהיסטוריה של מדינת ישראל נפסלה כ"ך - מפלגתו של הרב מאיר כהנא כ"ך בשנת  1988. מפלגת כ"ך קראה לגירוש ערבים ולגזענות כלפיהם. מאז לא נפסלו עוד מפלגות לכנסת.
החוק הזה נועד לשמור על האופי הדמוקרטי והיהודי של מדינת ישראל. מי שאינו מסכים עם עקרונות אלו לא יוכל להשפיע על הנהגת המדינה.

לחצו כאן לפעילות.

   

úâåáåú ìëúáä
מצע לטובה (איתמר 09.03.2015)
מצע יכ ל מעוד לעזור
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון