גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בחירות בישראל > רגע האמת > זהו יום הבוחר פורסם: 13/1/2009

רגע האמת

זהו יום הבוחר

חישוב תוצאות הבחירות

זהו יום הבוחר

מקדישים יום שלם רק כדי להשחיל פתק לתוך תיבה. מה מיוחד ביום הזה? כיצד כל אחד יכול להשפיע על תוצאות הבחירות? היכן חולים המאושפזים בבתי החולים מצביעים? ומה דינו של פתק לבן?

מאת שירה צרי

הצבעה בקלפי.
הצבעה בקלפי.

היום הגדול הגיע. בשבועות האחרונים שלפני הבחירות שמענו וראינו את המועמדים  בכל מקום אפשרי:  באינטרנט, על גבי אוטובוסים, בעיתונים, בשלטי חוצות, ברדיו ובטלוויזיה. עכשיו הגיע רגע האמת שכולנו יכולים להשפיע בו.
אבל – איך נראה יום הבחירות עצמו? איפה מצביעים? מי אחראי? ומה קורה אחרי שהקלפיות נסגרות? בסוף הקריאה תוכלו להסביר גם להורים המבולבלים מה קורה בדיוק.

לא הכול מותר
עד לבחירות המפלגות חושבות רק על דבר אחד: איך לשכנע את כולנו לבחור בהן דווקא. לא הכול מותר להן, לדוגמה, אסור להשתמש בתמונות של ילדים ללא רשותם ואסור לקבל תרומות כספיות גבוהות מדיי. ביום הבחירות יש עוד הגבלה חשובה: אסור לפרסם מפלגות במרחק של חמישה מטרים משער הכניסה למבנה שיש בו קלפי, כדי לאפשר לנו להצביע ללא הטרדות מיותרות. יתרה מזו, החל מהערב שלפני הבחירות, אסור לפרסם תעמולת בחירות ברדיו ובטלוויזיה או לעשות אסֵפות ותהלוכות הקשורות לבחירות.

החלטנו למי להצביע! עכשיו – היכן מצביעים?
עכשיו, אחרי כל ההתלבטויות, החלטנו למי להצביע, ואנו מעוניינים ללכת לבחור. האם אפשר להצביע בכל נקודת בחירה? לא. כל אזרח יכול להצביע רק בקלפי אחת. כמה שבועות לפני הבחירות כל בעלי זכות הבחירה מקבלים הודעה בדואר שכתוב בה היכן עליהם להצביע. הבחירות מתקיימות תמיד ביום שלישי, כדי למנוע חילול שבת לפני הבחירות ואחריהן, ויום הבחירות הוא יום חופש לכל העובדים.

דוכן הפתקים מאחורי הוולין. (ויקיפדיה)
דוכן הפתקים מאחורי הוולין. (ויקיפדיה)

מה מסתתר מאחורי הווילון?
מצויד בתעודת זהות, אדם הולך להצביע. פעמים רבות הקלפיות נמצאות בבתי הספר ובמקומות ציבוריים אחרים. דואגים להציב קלפיות גם בבתי החולים, באניות בים, בבתי הסוהר ובשגרירויות ברחבי העולם, כדי לאפשר לכל אזרחי מדינת ישראל להצביע בבחירות. הקלפיות פתוחות משבע בבוקר עד עשר בלילה.
את מי יפגוש האזרח בבואו להצביע? את פניו יקבלו חברי ועדת הקלפי. בוועדה יש שלושה נציגים ממפלגות שונות ולצדם מזכיר שאינו שייך לשום מפלגה, כדי שכולם יסמכו עליו, (כל מפלגה יכולה לצרף גם 'משקיף' שאינו חבר ועדה, אך יוכל לוודא שאין פוגעים במפלגתו). ועדת הקלפי תמצא את שם הבוחר ברשימת האנשים שאמורים להצביע בקלפי שלה, ותיתן לו מעטפה. הבוחר ייגש לבחור פתק בדוכן ההצבעה, המוסתר מאחורי פרגוד (וילון כהה אטום). הפרגוד מסתיר את דוכן הפתקים ומאפשר לו לבחור בלי שאיש יוכל לדעת במי בחר. על הדוכן פרושים פתקים של כל המפלגות המשתתפות בבחירות. בכל פתק יש אותיות שבחרה המפלגה בתור האותיות המסמנות אותה (לדוגמה – 'אמת' למפלגת העבודה, 'מחל' לליכוד, 'כן' לקדימה'), ומתחת לאותיות – שם המפלגה. לפני הבחירות מדפיסים מיליוני פתקים מכל סוג ומביאים לקלפי גם פתקים לבנים.

לשם מה נועדו הפתקים הלבנים?
אם נגמרו כל הפתקים של מפלגה מסוימת, יכול הבוחר לכתוב על פתק לבן את אות המפלגה שהוא בוחר בה והפתק נחשב לקול כשר. אולם אזרחים רבים מנצלים את הפתק הלבן לצורך אחר.

לדעתכם, לאיזה צורך האזרחים מנצלים את הפתק הלבן?


בדיקה

אזרחים רבים ששום מפלגה לא מצאה חן בעיניהם, שמים פתק לבן בקלפי וכך הם מוחים על כך שאין מפלגה הראויה להיבחר בעיניהם. במדינות אחרות בעולם הפתק הלבן נספר בספירת הקולות בתור 'נמנע' (מי שאינו רוצה לבחור), אולם במדינת ישראל הפתק הלבן נחשב קול פסול.
לתוך המעטפה מותר להכניס פתק אחד בלבד.
מדוכן ההצבעה חוזרים אל התיבה הכחולה – הקלפי –  הנמצאת ליד ועדת הקלפי, ומשלשלים לתוכה את המעטפה. מרגע זה יש לאזרח חלק בהכרעה אלו חברי כנסת ייבחרו ואיזו ממשלה תכהן בכנסת הבאה.

זכות או חובה?
במדינת ישראל הבחירה היא זכות ולא חובה, כלומר אין חוק שקובע שחייבים להצביע. בבחירות הראשונות שנערכו במדינת ישראל עמד שיעור ההצבעה על שמונים ושבעה אחוזים, כלומר, כמעט כל אזרחי המדינה הלכו להצביע. לעומת זאת, בבחירות הקודמות לכנסת עמד שיעור ההצבעה על שישים ושלושה אחוזים בלבד – רק קצת יותר ממחצית מהאזרחים.

הידעת? ביום הבחירות הנסיעה בתחבורה הציבורית אל הקלפי היא חינם עבור מי שגר במרחק של יותר מ-20 קילומטרים מהקלפי בה עליו להצביע, כדי לאפשר לכל אזרח להגיע אל הקלפי שלו.

האם זה הכול? – לא, יש עוד. לדוגמה, צריך להמתין לקולות החיילים שמצביעים בבסיסי צה"ל בכל רחבי הארץ. גם אסירים, חולים המאושפזים בבתי חולים, שגרירים וכדומה מצביעים הרחק מהבית, ולכן ספירת קולותיהם מתעכבת.
כבר במהלך הלילה מתחילות להתפרסם התוצאות, על פי הקלפיות שסיימו לספור את הקולות. אך רק לאחר כיומיים מפרסמת ועדת הבחירות המרכזית את התוצאות הרשמיות.

הידעת?
חיילים, חולים בבתי חולים וכל מי שלא יכול להצביע בקלפי שלו, יכולים להצביע סמוך למקום מגוריהם או במקום הימצאם ביום הבחירות. לדוגמה, חייל שמשרת רחוק מהבית רשאי להצביע בעיר מגוריו או בבסיס הצבאי שהוא משרת בו. ועדת הבחירות המרכזית בודקת שהוא לא הצביע בשני המקומות.

   

úâåáåú ìëúáä
תקראו למטה! (בית ספר יבנה , אולגה 07.11.2016)
הכתבות מעניינות ועם תוכן מושלם! תמשיכו! נוי את צודקת חבל מאוד! רום אתה נהדר! עמית חשוב מאוד הדעה שלך! ניצן אצלנו גם יש בחירות בבית הספר תאמצו את הרעיון גם זה כיף ומהנה! ואתם מהממים עומר, גל, הדר, מרום, אונגה, בונגי..
שמעון פרס (נוי , קדרון 05.10.2016)
חבל ששמעון פרס נפטר הוא כולכך אהב את ארץ ישראל ואת האנשים שגרים בארץ ישראל
בחירות 2015 (רום 16.03.2015)
בוחרים במי שרוצים
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון