גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בחירות בישראל > רגע האמת > חישוב תוצאות הבחירות פורסם: 13/1/2009

רגע האמת

זהו יום הבוחר

חישוב תוצאות הבחירות

2=1+1 או: איך מחשבים את תוצאות הבחירות?

נסגרו הקלפיות. מה קורה עכשיו? מי סופר את הקולות? איך מחשבים את ההצבעות? וכמה קולות צריך כדי להיכנס לכנסת? מערכת הבחירות עוד לא נגמרה.

מאת שירה צרי

ועדת קלפי בבחירות לרשויות המקומיות בישראל.
(ויקיפדיה)
ועדת קלפי בבחירות לרשויות המקומיות בישראל.
(ויקיפדיה)

אם כן – הצבענו, דאגנו שגם השכנים לא יתעצלו ויבואו להביע את דעתם בקלפי, ומה עכשיו?
עכשיו יושבים חברי ועדת הקלפי וסופרים כמה פתקים יש בקלפי שלהם לכל מפלגה. כדי למנוע טעויות וזיופים, הקלפי נשארת נעולה עד לרגע זה, ולפני שפותחים אותה מוציאים מהחדר את הדוכן עם פתקי ההצבעה המיותרים ונועלים את הדלת.

לא כשר
חברי הוועדה צריכים לבדוק שאין זיופים: אם מישהו שם שתי מעטפות או אם מישהו הכניס למעטפה שלו יותר מפתק אחד, אם מישהו שם פתק לבן או אם מישהו הכניס את הפתק למעטפה שהביא מהבית – בכל אחד מהמקרים האלה המעטפה פסולה וההצבעה נפסלת.
את התוצאות מעבירים לוועדת הבחירות האזורית, וממנה לוועדת הבחירות המרכזית, והיא מסכמת לאורך הלילה את התוצאות שמגיעות אליה מכל הארץ.

מי לא ייכנס לכנסת?

יובל סיפר לאביו על הבחירות בכיתה:
"תשמע, העניין הוא כזה: הגענו להחלטה בבית הספר שכדי שהבחירות למועצת התלמידים יהיו טובות ורציניות ביותר, צריך להקים מפלגות. אבל פתאום הגענו למצב שהקימו 30 מפלגות! למועצת התלמידים ייבחר נציג אחד מכל מפלגה. לכן אני חושש שכל הזמן יהיו מריבות, ולא נוכל להגיע להחלטות".

 

אבא שלו חייך:
"לא המצאתם את הבעיה! הכנסת נתקלת בבעיות האלה כל הזמן. יש המון מפלגות גדולות וגם קטנות. אתם בוודאי חושבים שטוב שיהיו מפלגות שייצגו דעות רבות בציבור. אבל לפעמים זה פוגע ביכולת לנהל את המדינה.

 

אחוז החסימה

כדי לפתור את הבעיה קבעו את אחוז החסימה. הדמוקרטיה שמחה לקבל דעות שונות רבות, אך כשיש מפלגות רבות בעלות מטרות שונות, קשה יותר למצוא מכנה משותף ולהגיע להחלטות משותפות שיתאימו לכולן. לכן קבעו מספר מינימום של קולות כדי להכניס נציגים לכנסת. נכון לשנת 2009, החוק בישראל קובע, שאם מפלגה זוכה בפחות משני אחוזים מכלל הקולות לא תזכה להכניס נציג לכנסת. בפועל, אם מפלגה זוכה בפחות משני מנדטים, היא לא תוכל לשלוח נציגים לכנסת. התנאי הזה אמור לגרום לכך שהכנסת לא תורכב מהרבה מפלגות קטנות, מפני שכשיש הרבה מפלגות קשה יותר להגיע להסכמה.

 

נכון לשנת 2009, מהו אחוז החסימה בישראל?


בדיקה

רמז: חפשו בויקיפדיה את הערך 'אחוז החסימה'

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון