גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בחירות בישראל > ילדים מראיינים חברי כנסת: אילן גילאון פורסם: 22/1/2009

ילדים מראיינים חברי כנסת: אילן גילאון

 

אילן גילאון לא היה חבר כנסת בכנסת האחרונה. כיום הוא המועמד השני ברשימת מרצ לכנסת. אריק פלדמן מבאר שבע ונתנאל גניש מאור יהודה ראיינו אותו.

 

אילן גילאון בראיון.
אילן גילאון בראיון.

שלום אילן גילאון. נכון שאתה חושב שכולם צריכים להיות שווים?
אי אפשר שכולם יהיו שווים. תראה, אתה בטח יודע דברים מסוימים טוב יותר ממני, לדוגמה – אתה רץ מהר יותר ממני. אי אפשר שכולם יהיו שווים. מה שאפשר לעשות זה שייתנו לכל אחד...
את מה שמגיע לו?
לא. 
הזדמנויות שוות?
כמו אצל סנדלר: שייתנו לכל אחד את הנעל המתאימה לו. אם יש לאדם רגל אחת קצרה מהאחרת, ייתנו לו נעל עם רפידה גבוהה יותר. מי שיש לו סיכוי קטן יותר, עלינו לתמוך בו יותר. כל שקל שנשקיע בגידול תינוק בן שנה, יחסוך עשרה שקלים שנצטרך להשקיע בגידולו של ילד בן עשר.


כיצד, לדעתך, אפשר לשנות את מצב המיתון שמדינת ישראל נתונה בו?
קודם כול, צריך ליצור מקומות עבודה. זה נשמע משעמם קצת, נכון?
לא.
זה נשמע משעמם אבל זה די פשוט: העבודה של האדם היא הדבר החשוב ביותר בחיים.
יש אנשים שמציעים להם עבודה והם מחליטים לוותר עליה, לוותר על האפשרויות שניתנו להם.
יש אנשים כאלה, אבל הם קומץ, ממש מעט אנשים. אנחנו צריכים לקדם עבודה יצרנית בתחום ההיי-טק, בתחום הרפואה, בתחומים מתקדמים מאוד. אנחנו יכולים לייצר דברים.

מה דעתך לגבי שחיתויות הנפוצות בממשלה ובכנסת, וכיצד אפשר למנוע מצב זה?
ראשית, זה מתחיל בכם. אתם צריכים להעניש אנשים מושחתים. כאשר חבר כנסת אוכל במסעדה, בסוף הארוחה תסתכלו:  אם הוא הוציא את הארנק ושילם תמורת הארוחה, הוא עמד במבחן; אם הוא אומר: "איפה הארנק שלי? אוי, באוטו", הוא אדם לא הגון. יש פוליטיקאים כאלה. שנית, תפתחו את 'דפי זהב' ותבדקו אם מספר הטלפון של האיש הזה רשום במדריך. אם לא – הרי זה כאילו הוא אומר: 'אני רק רוצה שאתם תצביעו בעדי לכנסת, בעוד שאתם לא תוכלו למצוא אותי'. חבר כנסת הוא כמו מלצר, עליו לשרת את הציבור והציבור יכול לתת לו 'טיפ' ולבחור בו שוב אחרי ארבע שנים. אנשים מושחתים מגיעים לכנסת, מפני שהציבור מאפשר להם להגיע לכאן.
אתם זוכרים את משל יותם? בסיפור של משל יותם, הלכו העצים להמליך עליהם מלך. הם הלכו לגפן ואמרו לה: "בואי תמלכי עלינו", וענתה להם הגפן: "מה פתאום? אני נותנת פֵּרות טובים". הלכו לזית והוא ענה: "אני נותן שמן". הלכו לתאנה והיא ענתה: "אני אחדל מפרותיי הטעימים?". הלכו לקוץ, לאטד, ואמרו לו: "בוא אתה תמלוך עלינו". האטד ענה: "סבבה, אני אמלוך עליכם אם זה רצונכם, כי אין לי משהו אחר לעשות, אינני נותן דבר", ואז נדלק הקוץ הזה ושרף את כל ארזי הלבנון. בפוליטיקה צריכים להיות האנשים הנקיים והישרים ביותר. קודם כול – מי אתה  בתור בן אדם.


את תפיסת עולמך הגדרת כ"סוציאליזם אורטופדי". מה כוונתך?
הממשלה היא כמו סנדלרייה. יש לה כמות מסוימת של חומרים ומהם היא עושה נעליים. על פי "הסוציאליזם האורטופדי", תפקיד הממשלה הוא לייצר לכל אחד את הנעל שמתאימה לכף רגלו, כדי שהוא יוכל ללכת בה למרחקים. זה סוציאליזם של סנדלרים.
מה אתה חושב על בניית מדינה פלסטינית בשטח ישראל?
אינני חושב שמדובר בשטח ישראל. אני חושב שפלסטין תהיה בשטח של מדינה פלסטינית, וישראל תהיה בשטח של מדינת ישראל. אולי אתה מתכוון לארץ ישראל ההיסטורית, נכון?
כן.
אני עצמי אוהב מאוד את ארץ ישראל ההיסטורית, כמו שכתוב בתנ"ך. אבל אני כה אוהב את ישראל, את ארץ ישראל, עד שאני מבין שצריך להסתפק רק בחלק ממנה, ובחלקה השני תהיה מדינה פלסטינית.
אבל מה שקורה ומה שאנחנו נחשפים אליו בחיי היום-יום, כש'נותנים לפלסטינים אצבע, הם לוקחים את כל היד'.
מי הם 'הפלסטינים'? אני אומר לך שבין תשעים אחוזים לתשעים ותשעה אחוזים מהפלסטינים בנויים כמוך וכמוני: הם רוצים להרבות שמחה ולהמעיט כאב; הם רוצים לחיות בשמחה, לגדל ילדים, שיהיה להם די אוכל לאכול; רוב הפלסטינים הם כמו רוב הישראלים. יש קבוצה קטנה, יש קומץ – החמאס.
כן, התכוונתי לחמאס.
אני מעדיף להסתכל עליהם בצורה נפרדת. הפלסטינים גם הם סובלים מהחמאס, הוא כמו מישהו שהשתלט על הפלסטינים. גם אצלנו יש לפעמים אנשים שמחרחרים מלחמה, אך רוב הציבור אינו רוצה מלחמות. הבן הצעיר שלי משרת עכשיו בצבא, בדרום. בני חשוב לי יותר מהכול. כל האבות מרגישים כך, ולכן אני מאמין שיהיה שלום עם הפלסטינים. יש לנו די מקום לחלק להם את המקום שלהם ולנו את המקום שלנו. פתרון אמִתי הוא שתי מדינות. כל דבר אפשר לתקן, גם את יחסינו עם הפלסטינים, ולכן אני מאמין בשלום אִתם.


בעתיד אצטרך לשרת בצה"ל אך מפחידה אותי המחשבה על מה שיקרה אם אני אפול בשבי. האם אצטרך להיות כמו רון ארד וגלעד שליט, הנמצאים בשבי שנים רבות?
לגבי גלעד שליט, צריך לעשות הכול כך שכל חייל ירגיש שאם הוא ייפול בשבי, יעשו הכול כדי שהוא יהיה בבית. גלעד שליט היה צריך להיות בבית לפני שנתיים, ולכן אני חושב שצריך לשלם את המחיר ולהביא את הילד הביתה. במקרה של גלעד שליט לא נעשה מה שהיה צריך להיעשות.
אתה ידוע בתור מי שנוקט בלשון ישרה, דיבור אמִתי ללא עקיפות. האם תכונה זו עזרה לך בחיים הפוליטיים?
אינני משקיע שום מאמצים כדי להיות מישהו אחר. בגיל שבעה חודשים לקיתי בשיתוק ילדים מכף רגל ועד ראש. הייתי משותק, איש לא חשב שיש לי סיכוי לחיות בכלל. הרופאים אמרו לאימא שלי שתתכונן לגרוע מכל. כנראה שנלחמתי על החיים שלי ונשארתי עם רגל אחת 'פגומה'. עם הרגל 'הפגומה' הזאת ניסיתי לעשות הכול בחיים: הלכתי לצבא, היה לי אופנוע, עבדתי בעבודת כפיים קשה וכן התחתנתי ונולדו לי ארבעה ילדים. ידעתי שאני לוחם בזירה לטובת אותם ילדים שהגיעו כאילו עם חיסרון לתוך החברה, כמוני. אדם צריך להיות הגון ולעשות כל שביכולתו בדרך הטובה ביותר. אם הוא אינו יכול ללכת על שתי הרגליים, ילך רק על רגל אחת. אם אין לו רגלים, הוא ילך על שתי הידיים. להיות אתם עצמכם – זה הדבר החשוב ביותר.

   

úâåáåú ìëúáä
יפה (רון , יערה 20.05.2017) (ì"ú)
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון