גלים أمواج חדשות
כניסה

ש"י עגנון: האיש והאגדה

תולדות חייו

החזקתם פעם שטר של חמישים שקל ביד? שמתם לב מי מופיע על השטר? במרוצת היום-יום אנחנו לא תמיד שמים לב לכך, אבל על השטר הזה מודפסת תמונתו של אחד מהסופרים הישראלים המפורסמים ביותר בעולם – ש"י עגנון.

מאת שירן זהבי

שטר של 50 ש"ח 
עם תמונות של עגנון.
שטר של 50 ש"ח
עם תמונות של עגנון.

ש"י עגנון – חתן פרס נובל לספרות ואחד הסופרים המפורסמים בעולם. תמונתו מופיעה על שטר של חמישים שקלים. אם תהפכו את השטר תוכלו לראות רשימה של חלק מהכתבים המפורסמים של עגנון. עגנון כתב חמישה רומנים ועוד מאות סיפורים קצרים. עוד בחייו יצאו לאור רבות מיצירותיו והן ממשיכות להתפרסם גם היום.

ויקרא שמו בישראל
שמו של עגנון היה שמואל יוסף צ'צ'קס. החיבור בין שתי האותיות הראשונות של שני שמותיו הפרטיים יצר את השם ש"י. ומנין הגיע עגנון? הסיפור הראשון שפרסם עגנון בעיתון עברי היה 'עגונות' ובעקבותיו שינה את שם המשפחה שלו לעגנון.

ש"י עגנון - שמואל יוסף צ'צ'קס – נולד בשנת 1887 בעיירה בוצ'אץ' שבגליציה למשפחה דתית. עגנון לא הלך לבית הספר בצעירותו אלא התחנך בבית מהוריו. כבר בגיל שמונה כתב שירים ביידיש ובעברית ובגיל 15 פרסם את יצירתו הראשונה.

ש"י עגנון. (אוסף התצלומים הלאומי)
ש"י עגנון. (אוסף התצלומים הלאומי)

אנו באנו ארצה
בשנת 1908 עלה עגנון לארץ ישראל והוא בן 21. בתקופה זו נטש את אורח החיים הדתי. פגישה עם הרב קוק השפיעה עליו מאוד והוא חזר לחיקה של היהדות ודבק בה עד סוף ימיו.
בשנת 1913 טס לוינה ושם פגש לראשונה את שלמה זלמן שוקן, איש עסקים ופעיל ציוני, אשר דאג לכל ענייני הכספים של עגנון. בשנת 1920 נישא לאסתר ונולדו להם שני ילדים: אמונה וחמדת. עגנון כתב הרבה על אשתו. בסיפוריו כינה אותה "אסתרליין יקירתי".
המשפחה המשיכה להתגורר בגרמניה ויום אחד פרצה שרֵפה בביתו וכל כתביו עלו באש. זאת הייתה טראומה בשביל עגנון והיא חזרה בסיפוריו שוב ושוב.

חזרה לארץ
בעקבות השרֵפה עגנון ומשפחתו חזרו לארץ והתיישבו בשכונת תלפיות בירושלים. באותה תקופה היו בירושלים קרבות עזים וגם שכונת תלפיות ספגה הפגזות. המאורעות תרפ"ט נהרסה שוב ספרייתו של עגנון.

שרידי השרֵפה ומאורעות תרפ"ט שהחריבו את ספרייתו של עגנון והורידו לטמיון את כתביו נראים על צדו האחורי של שטר חמישים השקלים. בתמונה אפשר לראות רמז לשרֵפה הגדולה.

עגנון המשיך להתגורר בירושלים ונפטר בגיל 83. הוא השאיר אחריו עשרות כתביו וסיפורים שבתו, אמונה, ממשיכה להוציא. את ספריו הוא העניק לבית הספרים הלאומי וביתו אשר בתלפיות פתוח כעת למבקרים. במקום אפשר לראות את חדרו של עגנון ואת חדר העבודה שלו.

   

úâåáåú ìëúáä
מה השיר הראשון שהוא כתב? (נעה , טלמון 30.11.2016)
תיסתכלו בכותרת
טוב לדעת! (אני 14.11.2016)
וואו, פעם ראשונה שאני שומעת על זה. מגניב לשמוע, תודה רבה!:)
יפה (נעה 30.12.2015)
יפה
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון