גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ספורט > שנה אולימפית: מנצחים ומפסידים פורסם: 10/5/2016

שנה אולימפית: מנצחים ומפסידים

בקיץ הקרוב ייערכו המשחקים האולימפיים בברזיל. הספורטאים שישתתפו בתחרויות מתכוננים כבר ארבע שנים ויותר. האם כולם ינצחו? ברור שלא. אפילו הספורטאים הגדולים ביותר לא מנצחים כל הזמן. בכתבה זו נספר לכם על כמה ספורטאים מיוחדים, נבדוק אם הפסד הוא רק דבר שלילי ואיך אפשר להתמודד עם הפסדים

מאת: שי וינשטין

 

עבור רבים מאתנו, שנת 2016 היא שנה רגילה לחלוטין: הולכים לבית הספר או לעבודה, משתתפים בחוגים ומדברים עם חברים, כמו בשנת 2015. אבל יש אנשים שבשבילם זו שנה מיוחדת. האנשים האלה הם ספורטאים, או ליתר דיוק ספורטאים אולימפיים. מבחינתם שנת 2016 היא שנה מיוחדת מאוד, כי בשנה זו תיערך בברזיל אולימפיאדת הקיץ, והספורטאים מחכים לה כמעט ארבע שנים.

 

אחד האצטדיונים שישמשו באולימפיאדת ריו
אחד האצטדיונים שישמשו באולימפיאדת ריו

 

שלוש אולימפיאדות

המשחקים האולימפיים, המכונים אולימפיאדה, מתחלקים לשניים: אולימפיאדת הקיץ, שכוללת תחרויות בענפים רבים ומגוונים כמו ריצה, כדורסל ושחייה, ואולימפיאדת החורף, שמתמקדת במקצועות "חורפיים" כמו סקי והחלקה על הקרח. לאחר כל אולימפיאדת קיץ או חורף נערכים גם המשחקים הפאראלימפיים – תחרויות שמיועדות לאנשים בעלי מוגבלויות.

 

החלום האולימפי

האולימפיאדה היא אירוע הספורט הגדול ביותר בעולם. אלפי ספורטאים מגיעים אליה כדי להתחרות במקצועות השונים. לא פשוט להגיע לאולימפיאדה – לשם כך נדרשות שנים של אימונים ושל התמדה כדי להגיע לרמה גבוהה, וגם אז היא לא תמיד מספיקה. עבור מרבית הספורטאים האולימפיים, עצם ההגעה לאולימפיאדה היא הגשמת חלום, וזכייה במדליה באולימפיאדה היא כבר הזדמנות להיכנס לספרי ההיסטוריה.

 

העיר המארחת

סלפי על רקע העיר ריו
סלפי על רקע העיר ריו
האולימפיאדה הקרובה תיערך בעיר רִיוֹ דה ז'ניירו בברזיל, שמכונה פשוט ריו. ריו ידועה ביופייה, אך גם בשכונות העוני הגדולות המאכלסות אותה. האולימפיאדה הקודמת נערכה בעיר לונדון באנגליה, בשנת 2012.

 

ריו
ריו

 

 

מנצחים ומפסידים

בכל תחרות יש רק מתחרה אחד או קבוצה אחת שמנצחים. ומה קורה לשאר המתחרים? ספורטאים רבים הם אנשים תחרותיים מאוד, והפסד בתחרות גורם להם אכזבה מרה. מרבית הספורטאים גם חסרי סיכוי של ממש לנצח באולימפיאדה, כי התחרויות בה הן ברמה גבוהה מאוד.

 

אז כיצד מתמודדים עם ההפסדים? דאף גיבסון, ספורטאי אולימפי לשעבר, עוסק כיום בהדרכה של ספורטאים צעירים ומתמודד בדיוק עם השאלה הזאת. לדבריו, אין צורך לפחד מהפסדים או לנסות להימנע מהם. להפך: מי שמוכן להתמודד עם הפסדים ולהתחרות גם כשסיכוייו לנצח אפסיים, יאתגר את עצמו יותר, וכך ישתפר ויצליח.

המתאבק הרוסי-קנדי קהטאג פליאב, לאחר הפסדו באולימפיאדת לונדון

להפסיד כמו גדולים

גם ספורטאים גדולים לא מנצחים כל הזמן, ואפשר ללמוד מהם איך להתמודד עם הפסד. ילנה איסינבייבה, שמתחרה בקפיצה במוט היא אחת הספורטאיות הגדולות בכל הזמנים. היא זכתה פעמיים במדליית זהב במשחקים האולימפיים ושלוש פעמים באליפות העולם, והיא מחזיקה בשיא העולמי בקפיצה במוט. עם הצלחות כאלה, היה צפוי שתזכה במקום הראשון גם באולימפיאדת לונדון ותזכה במדליית זהב נוספת. אך למרבה האכזבה, איסינבייבה הגיעה רק למקום השלישי וזכתה במדליית ארד. למרות האכזבה, היא בחרה לחייך ולחגוג את הזכייה במקום השלישי.

 

בפעם הבאה שאינכם משיגים את המטרה שהצבתם לעצמכם, נסו להעריך את המאמץ שהשקעתם ואת ההישגים שהגעתם אליהם. אם ספורטאית ברמתה של איסינבייבה יכולה – גם אנחנו יכולים.

איסינבייבה (מימין) חוגגת את הזכייה במדליית הארד

איך מגיעים לאולימפיאדה?

כל ספורטאי במשחקים האולימפיים מייצג את המדינה שלו, ומגיע לאולימפיאדה רק אם הוא עומד בתנאי הסף שקבע הוועד האולימפי באותה המדינה. ההגבלות השונות נועדו להבטיח שהספורטאים שיתחרו באולימפיאדה יהיו הטובים ביותר, אך עם זאת ישנה הקפדה על ייצוג לכל המדינות. כך, נוכל לראות באצטדיון האולימפי מתחרים ממדינות חזקות כמו ארצות הברית, אוסטרליה ורוסיה וגם ממדינות כמו ניגריה, קוסטה ריקה והונג קונג. נוכחות הספורטאים מכל רחבי העולם תורמת לאווירה המיוחדת של האולימפיאדה.

 

הניצחון של גיל

אחת מהספורטאים האולימפיים היא גיל כהן מישראל, שמתחרה במפרשיות מדגם 470. גיל היא ספורטאית מנוסה, וכבר השתתפה באולימפיאדת לונדון בשנת 2012, כשהייתה בת עשרים. בשנת 2014 היא נפצעה קשה בתאונת דרכים, בזמן שרכבה על אופניים. זמן רב היא התקשתה ללכת, ולא היה ברור האם תזכה להשתתף באולימפיאדה נוספת. היא לא ויתרה והשקיעה מאמץ רב כדי לחזור לשוט ולהתחרות – והמאמץ השתלם! גיל חזרה להתחרות, ובאולימפיאדה הקרובה היא תייצג את ישראל ביחד עם נינה אמיר. אין ספק שגיל כבר זכתה בניצחון הגדול ביותר.

 

גיל כהן
גיל כהן

 

אולימפיאדת ריו תתחיל בחמישה באוגוסט 2016, בהשתתפות גיל כהן, נינה אמיר ועוד אלפי ספורטאים. המשלחת הישראלית למשחקים תכלול עשרות ספורטאים שייצגו את ישראל במקצועות כמו שחייה, קליעה או ג'ודו. עד אז, הספורטאים הנרגשים מתכוננים ומתאמנים במרץ. הרי בסופו של דבר, זו שנה אולימפית!

 

מה הבנתם?

בעקבות אכזבתה מהישגיה באולימפיאדת לונדון, הספורטאית האגדית ילנה איסינבייבה:


בדיקה

הספורטאי האולימפי ומדריך הספורטאים דאף גיבסון אומר ש:


בדיקה

 

שתפו אותנו:

האם הפסדתם לאחרונה בתחרות ספורט או בתחרות אחרת? איך הרגשתם?

   

úâåáåú ìëúáä
כתבה מעולה! (שי ו , ירושלים 04.07.2016)
בדיקה למרים
משעמם (מרים , צממ 04.07.2016)
לא מעניין בנות בכלל.
דוקים (עומר , מודיעין 15.05.2016)
נהניתי לקרוא אט הכתבה. אני פעם הפסדתי בטורניר דוקים בכיתה. אבל דווקא לא בכיתי.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון