גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בעולם > רנטה: בעקבות הפרפר הכחול > אי-הבנה מלמדת פורסם: 26/6/2016

רנטה: בעקבות הפרפר הכחול

אי-הבנה מלמדת

יוצאים לחיפושים

בנהר המארוני שבגיאנה הצרפתית גילינו דברים חדשים. למשל: שלא תמיד הנהרות זורמים אל הים ועד כמה קשה לצלם פרפר כחול
מאת: טניה רמניק ואורן טל

אי-הבנה מלמדת

נכון שלימדו אתכם שהנהרות זורמים אל הים? גם אנחנו חשבנו כך עד שנכנסנו לנהר המארוני שבגיאנה הצרפתית. ידענו שניתן להיכנס בסירה מהים לנהר הזה, אבל לא היה ברור לנו כיצד עושים זאת. דמיינו לעצמנו מים זורמים בשצף קצף לעבר הים, ולא הבנו כיצד נצליח להתגבר על הזרם החזק ולהיכנס מהים אל הנהר. הדבר נראה לנו דומה לניסיון של נמלה לטפס במעלה הזרם מהכיור אל הברז.

החלטנו לנסות. חשבנו שאולי נצליח לעגון בשפך של הנהר, ואם הזרם יהיה חזק מדי ולא נצליח להגיע לשפך, נפליג למקום עגינה אחר שאינו מצריך כניסה לנהר. להפתעתנו ולשמחתנו, הצלחנו להיכנס לנהר בקלות, והזרם אף נשא אותנו במעלה הנהר לאורך קילומטרים רבים. אתם בוודאי מתפלאים ושואלים איך זה קרה? התשובה היא: בזכות הגאות! מתברר שבזמן הגאות, כשמפלס פני הים עולה, המים "נדחסים" לתוך הנהר ויוצרים זרם מהים לעבר היבשה, בכיוון מעלה הנהר – הפוך מכיוון הזרימה "הטבעי" שלו.

רנטה נכנסת לנהר המארוני. שימו לב שהמים בנהר חומים, וזאת בעקבות סחיפת הקרקע אל המים.
רנטה נכנסת לנהר המארוני. שימו לב שהמים בנהר חומים, וזאת בעקבות סחיפת הקרקע אל המים.

הידעת?

בדרך כלל, המים בנהר זורמים לכיוון הים, אך בזמן גאות, המים בקרבת השפך (המפגש של הנהר והים) זורמים בכיוון ההפוך – כלומר מהים אל מעלה הנהר. ישנם נהרות שבהם השפעת הזרם הנכנס מורגשת לאורך מרחק עצום, שעשוי להגיע למאות קילומטרים, וישנם נהרות שהזרם הנכנס אליהם מורגש רק ממש בקרבת החוף. הדבר תלוי בצורת פני השטח באזור שבו זורם הנהר ובהפרש גובה המים בין הגאות לשפל.

 

צבע כחול זוהר

שמחנו מאוד שיכולנו להפליג במעלה הנהר, שכן לאורך גדותיו צפינו בעצים מרשימים ובצמחייה עבותה. שמחתנו התגברה כאשר ממש ליד הסירה חלף פרפר גדול מאוד בצבע כחול זוהר נפלא. הוקסמנו מהמראה המיוחד של הפרפר וממעופו האצילי וניסינו לעקוב אחריו, כדי לצלם אותו ולהראות אותו למשפחה ולילדים שקוראים את "חדשות הילדים".

 

תוואי של אחד היובלים בנהר
תוואי של אחד היובלים בנהר

לא נרתענו מהמרדף גם כאשר פנה הפרפר ליובל, והמשכנו לשוט אחריו אף שלא היו ברשותנו מפות של האזור. לא ידענו מהו התוואי ומה עומקו של היובל, והרגשנו קצת כמו "מגלי ארצות" הרפתקנים.

 

התפתלנו בשיט לאורך היובל, ומדי פעם בפעם הבחנו בנצנוץ כחול לפנינו, שעודד אותנו להמשיך בהפלגה. כאשר השמש כבר הייתה נמוכה בשמים הגענו למקום רחב, והחלטנו להטיל עוגן ולהמשיך בחיפושינו אחר בעל הכנפיים היפות למחרת.

 

 


הידעת?

סירה זקוקה למקום עגינה גדול יחסית, ולכן חיפשנו התרחבות של היובל על מנת לעגון. העוגן מחובר אל הסירה בעזרת שרשרת (או חבל) שאורכה בעת העגינה צריך להיות לפחות פי שלושה מהעומק שעוגנים בו.

אנו מציעים לכם לעשות ניסוי כדי להמחיש כמה רחב צריך להיות מקום העגינה: קחו נעל ודמיינו שזו סירה. נניח שגובה פני השולחן שלכם בבית הוא גובה פני הים והרצפה היא הקרקעית. כעת, קחו חוט או חבל כלשהו שאורכו פי שלושה מגובהו של השולחן. חברו קצה אחד של החבל אל הנעל ובקשו מאח או מאחד ההורים להחזיק את הקצה הנגדי בנקודה כלשהי על הרצפה ולא לזוז ממנה. כעת שימו את הנעל בגובה השולחן והקיפו את העוזר שלכם. שמתם לב כמה גדול המעגל שנוצר?

למי שמתעצל לעשות את הניסוי, נסביר: נניח שעומק הים הוא עשרה מטרים – אזי יש לשחרר עוגן המחובר לשרשרת באורך כ-30 מטרים. כאשר סירה עוגנת, החרטום שלה מצביע לכיוון שממנו נושבת הרוח, כלומר, אם כיוון הרוח משתנה – הסירה מסתובבת בהתאמה. בלי להיכנס לחישובים מתמטיים, ובהתחשב באורכה של הסירה עצמה (11 מטרים במקרה של "רנטה"), במקרה שלנו אנו זקוקים לאזור פנוי בצורת מעגל ברוחב של כ-80 מטר!

 

רנטה עוגנת ביובל של הנהר
"רנטה" עוגנת ביובל של הנהר

 

רוצים לדעת מה קרה למחרת? המשיכו אתנו לעמוד הבא!

   

úâåáåú ìëúáä
הודעה לקוראים (מערכת חדשות הילדים 04.07.2016)
קוראים יקרים, בשל תקלה טכנית התגובות שנשלחו לכתבה נמחקו. טיפלנו בתקלה ואתם מוזמנים לחזור ולכתוב לנו את התגובות ששלחתם. יום טוב והמשך קריאה מהנה!
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון