גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ירוק בעיניים > ירושלים הרים סביב לה? פורסם: 6/7/2016

ירושלים הרים סביב לה?

מצפה נפתוח היא נקודת תצפית נהדרת על הטבע והחי בעמק הארזים. בעקבות תכנית בנייה באזור מנהלים ארגוני סביבה מאבק לשמירה על הגבעה כשטח פתוח. תושבי שכונת רמות הקרובה הקימו עמותה כדי להגן על הסביבה ולשמור על השטחים הפתוחים בצפון ירושלים. כיום תכנית הבנייה מושהית, ופעילי הסביבה מקווים שתכניתם להקים במקום פארק טבע עירוני בשיתוף עם קק"ל, המינהל הקהילתי ועיריית ירושלים תצא אל הפועל

מאת: אסף סנפירי

לצד שכונת רמות בירושלים, ביער רמות, שוכנת גבעה ירוקה שנקראת מצפה נפתוח. הגבעות וההרים סביבה בכניסה לירושלים כוסו במחלפים, בנייני מגורים ומרכזי קניות, ורק הגבעה הקטנה הזאת נותרה ירוקה. ב-16 השנים האחרונות מתנהל מאבק של תושבים וארגוני סביבה כדי למנוע את הבנייה המתוכננת עליה. פעילי הסביבה מלאים תקווה שבדיון הקרוב בוועדה המחוזית יעדיפו חברי הוועדה את הטבע על פני הבניינים. כמה תושבים משכונת רמות, הסמוכה למצפה נפתוח, הקימו את עמותת רמות למען הסביבה, ששמה לה למטרה להעלות את המודעות להגנה על הסביבה ולשמור על השטחים הפתוחים בצפון ירושלים. בשנים האחרונות עיקר הפעילות של העמותה היא בשימור מצפה נפתוח ויער רמות כשטח ציבורי פתוח ונגיש.

 

הידעת?

עדר הצבאים ביער רמות הוא הגדול ביותר בכל ירושלים וסביבתה. ביער כמאה מינים של ציפורים ובעלי כנף שונים וכ-500 מיני צמחים, שרבים מהם מוגדרים כזנים נדירים.
צבי ביער רמות
צבי ביער רמות

תכנית הבנייה

תכנית הבנייה כוללת 1,435 יחידות דיור למגורים ועוד כ-203 יחידות לדיור מוגן ושטחי מסחר, הצפויים להיבנות על שטח של 417 מ"ר. התכנית היא חלק מהניסיון של הממשלה לטפל במהירות במשבר הדיור. ועדה מיוחדת מטעם הממשלה, שנקראת הותמ"ל אחראית לנושא זה.

 

במתנגדים: תושבים וגם ראש העיר

עד כה קודמה התכנית למרות התנגדות התושבים וארגוני הסביבה. אפילו ראש עיריית ירושלים ניר ברקת הגיש לבית המשפט עתירה מנהלית נגד התכנית בטענה שהיא תגרום לפגיעה קשה בשמירה על הייחודיות של העיר. נבחרי ציבור נוספים הביעו את התנגדותם לתכנית: שר השיכון והבינוי יואב גלנט, שר התחבורה, ישראל כץ וח"כ מיקי לוי. לאחר חודשים ארוכים שבהם חתמו  11,000 איש על התנגדויות לתכנית, החליטה הותמ"ל להעביר את הדיונים לוועדה המחוזית, ובינתיים התכנית מושהית. המתנגדים לתכנית הבנייה אף הגישו לוועדה המחוזית תכנית חלופית משלהם למי נפתוח – פארק טבע קהילתי שישמש לחינוך ילדים ובני נוער.

 

הידעת?

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה היא גוף ממשלתי-ציבורי. הוועדה אחראית לתכנון ולבנייה באזור שעליו היא מופקדת. הארץ מחולקת לשבעה מחוזות, ובכל אזור אחראית ועדה מחוזית אחת, שפועלת תחת הסמכות של משרד המשפטים. אחד מתפקידי הוועדה המחוזית  הוא לדון בהתנגדויות לתכניות הבנייה ולהחליט אם לקבל או לדחות אותן.

צריך לבנות, השאלה היא היכן

התושבים והעירייה מתחו ביקורת על הועדה הממשלתית (הותמ"ל). הם חשו שהגוף הממשלתי ממהר לבנות בשטחים פתוחים כדי לנסות לפתור את משבר הדיור. גם פעילי הסביבה מכירים בבעיית הדיור, אך הם קוראים למצוא פתרונות חלופיים, ובעיקר לבנות לגובה בתוך העיר ולא בשטחים הפתוחים. המאבק עוד לא הסתיים ובימים אלה הוועדה המחוזית שוקלת מחדש את התוכניות.

שועל במצפה נפתוח
שועל במצפה נפתוח

אתר טבע ייחודי

מתנגדי התכנית טוענים כי מדובר באחד מאתרי הטבע הייחודיים מבחינת העושר והמגוון הביולוגי. כמו כן, במקום ישנם שרידים ארכיאולוגיים של חקלאות קדומה וממצאים היסטוריים מתקופת התנ"ך. לדברי ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, "אזור מצפה מי נפתוח הוא אחד האזורים הפתוחים הייחודיים בעיר וחובה עלינו לשמר אותו ולא לבנות בו. אנחנו קוראים להתמקד בבניית למעלה מ-30 אלף יחידות דיור במקומות שאינם שנויים במחלוקת באמצעות התחדשות עירונית, במקום במספר קטן של יחידות דיור ששנויות במחלוקת על שטחים ירוקים. כך נבנה פי 20 ממה שמתכננים במקומות השנויים במחלוקת, כדי שנוכל להשאיר כאן יותר צעירים בלי לפגוע בשטחים ירוקים ובעיר".

 

הידעת?

בעבר התנהל בירושלים מאבק דומה למאבק על מצפה נפתוח בנוגע לעמק הצבאים, הסמוך לשכונת גבעת מרדכי. לאחר שילוב כוחות של ארגוני סביבה וארגונים חברתיים וקהילתיים בוטלה תכנית הבנייה בעמק הצבאים, ובמקומה הובילה החברה להגנת הטבע תכנון לפארק טבע עירוני. המאבק נחל הצלחה, ובשיתוף התושבים הוקם פארק עמק הצבאים, שפועל כיום בלב ירושלים. רוצים ללמוד עוד: סיפורו של עמק הצבאים בירושלים

שחקו במשחק מסביב לירושלים באופניים, בשלבים המתקדמים תוכלו ליסוע בסביבת המצפה בעמק ארזים. לכניסה למשחק לחצו על התמונה !

משחק מסביב לירושלים
משחק מסביב לירושלים
   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון