גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > פוקימונים: מה אתם באמת יודעים? פורסם: 31/7/2016

פוקימונים: מה אתם באמת יודעים?

המשחק הזה כבר נמצא במיליוני טלפונים חכמים ברחבי העולם. מיהם הפוקימונים? מאין הם הגיעו? היכן הם נמצאים – במציאות או על המסך? ומהם כללי הזהירות שכדאי לשמור עליהם כשמחפשים אחריהם? כל מה שצריך לדעת על פוקימון-גו, בכתבה שלפניכם

מאת: אסף סנפירי

מה זה פוקימון?

 

 

 

פוקימון היא סדרת הנפשה יפנית לילדים ששודרה בטלוויזיה בשנות ה-90 של המאה ה-20. הפוקימונים הם יצורים בעלי יכולות על-טבעיות כמו נשיפת אש, יצירת חשמל והזזת דברים באמצעות המחשבה. הפוקימונים נחלקים ל-18 סוגים, ומקצתם משתייכים לשני סוגים יחד. סוגי הפוקימונים הם: רגיל, אש, מים, אדמה, רוח רפאים, עשב, רעל, דרקון, חשמל, לחימה, קרח, סלע, על-חושי, חרק, מעופף, מתכת, אופל ופיה. כאשר הגיחו לעולם היו 151 פוקימונים. כיום ישנם 721 פוקימונים מוכרים.

 

הידעת?

סדרת ההנפשה יצאה בעקבות ההצלחה של משחק וידאו של פוקימון והתבססה על עלילתו. הסדרה, כמו המשחק, עוקבת אחרי ההרפתקאות של ילד בן עשר בשם אַש קַטְצָ'אם, שמנסה להגשים את חלום חייו ולהפוך למאמן הפוקימונים הגדול בכל הזמנים.

 

מהו המשחק פוקימון-גו?

במשחק פוקימון-גו השחקנים פוגשים את היצורים מהסדרה המפורסמת. המשחק מבוסס על טכנולוגיה של מציאות רבודה, שבה המציאות האמיתית ויצורים וירטואליים משתלבים זה בזה.

גראולית בחדשות הילדים
גראולית בחדשות הילדים

הידעת?

מציאות רבודה שונה ממציאות מדומה. במציאות רבודה, דברים וירטואליים מתמזגים עם המציאות האמיתית. לעומת זאת, במציאות מדומה, מחליפים את המציאות האמיתית בעולם וירטואלי.

 

איך משחקים?

יוצרי המשחק שותלים על המפה דמויות של הפוקימונים, ומקפידים להתאים בין סוגי הפוקימונים לסביבה שבה הם נמצאים. כלומר, סביר יותר למצוא פוקימון מים על יד מקור מים מלמצוא אותו במדבר.

מטרת המשחק: "לתפוס את כולם" – זו הייתה הסיסמה של תכנית הטלוויזיה, וזו גם הסיסמה של המשחק. השחקן נע על פי  מפת המשחק, שמתבססת על מפות אמיתיות. הוא רואה את דמותו על השבילים והדרכים, ורק כאשר הוא צועד לעבר דמות הפוקימון או המכון (ראו פירוש במילון הפוקימון, בהמשך הכתבה) על המפה, דמותו שעל המסך נעה אתו באמצעות נתוני המיקום של הטלפון החכם. בעת לכידת פוקימונים גם המצלמה של המכשיר לוקחת חלק במשחק: ברגע שמוצאים פוקימון, מתבוננים במסך הטלפון כאשר המצלמה פועלת, ובתמונה נראה כאילו הפוקימון נמצא בסביבתנו האמיתית. את דמויות הפוקימונים  אוספים באמצעות הפוקדורים (ראו פירוש במילון הפוקימון).

 

מה מיוחד במשחק?

אחד הדברים שמייחדים את המשחק הוא שהשחקן מוכרח לצאת מביתו על מנת לשחק. למעשה, פוקימון-גו גורם לשחקנים לצאת לחפש פוקימונים וירטואליים במרחב של המציאות האמיתית.

--------------------------------------------------------------------------------

מילון פוקימון

פוקדור: כדור מיוחד שזורקים על הפוקימון שאתם מעוניינים לתפוס. לאחר שפגעתם בפוקימון, הוא נכנס לפוקדור והופך להיות שלכם.

פוקידע: האנציקלופדיה של הפוקימונים, שם ניתן לראות את כל הפוקימונים שתפסתם ולקבל מידע עליהם.

פוקסטופ: תחנות עצירה שבהן ניתן לזכות בפרסים. על המפה הפוקסטופים נראים כמו עמודים כחולים עם ריבועים. כאשר מתקרבים לתחנת עצירה, העיצוב משתנה ונפתח חלון עם מטבע עגול שיש לגלגל באמצעות החלקת האצבע בכדי לקבל פרסים.

מכוני הכושר: המקומות שבהם ניתן לערוך קרבות. מכוני הכושר ממוקמים במקומות אמיתיים, וקל למצוא אותם מכיוון שהם בולטים על מפת המשחק. על המכונים מגנים פוקימונים ששחקנים משלוש הקבוצות הניחו שם.

שלוש הקבוצות: ישנן שלוש קבוצות: האדומה, הכחולה והצהובה. מכוני הכושר נשלטים על ידי הקבוצות, שמציבות בהן פוקימונים חזקים כדי להגן עליהם מהקבוצות האחרות. כוח ועוצמה מייצגים את הקבוצה האדומה; אינטליגנציה וחכמה מייצגים את הקבוצה הכחולה; אינסטינקטים מייצגים את הקבוצה הצהובה.

--------------------------------------------------------------------------------

 

מפת המשחק
מפת המשחק

 

מהם יתרונות המשחק?

  • המשחק גורם ליצירת מפגשים חברתיים בעולם האמיתי, פנים מול פנים, מכיוון שכדי להצליח במשחק על השחקן לשתף פעולה עם חברי הקבוצה שלו (ראו פירוט במילון). במישיגן שבארצות הברית יש אפילו בית חולים שמעודד את החולים לשחק פוקימון-גו כדי שיצאו ממיטותיהם, יזוזו וייצרו קשרים חברתיים שיועילו להם וישפרו את מצב רוחם.
  • כדי להתקדם במשחק על השחקן להתאמץ ולהפעיל את המחשבה והרגליים כדי להגיע למקומות שהפוקימונים מתחבאים בהם.
  • המשחק מאפשר לפתח מיומנויות וכישורים שעשויים להועיל גם בחיים האמיתיים. לדוגמה: כדי להצליח במשחק יש לפתח סבלנות, לגלות התמדה וללמוד לדחות סיפוקים.
  • המשחק גם מחייב את השחקנים להתמודד עם תסכולים, לא תמיד מצליחים לתפוס את הפוקימונים ולפעמים יש לשוב ולנסות פעמים רבות על מנת להצליח.

גם מבוגרים עשויים ליהנות מהמשחק, המאפשר פעילות משפחתית משותפת מחוץ לבית. לטענת ג'ון הנקה, האיש שאחראי ליצירת פוקימון-גו, המשחק "שובר את הקרח" בין אנשים ופועל כדבק חברתי. לדבריו, עיקר ההנאה שאנשים מפיקים מן המשחק טמון בעצם היציאה מהבית.

 

כדאי או לא כדאי?

שחקו במשחק  וגלו  מה כדאי ומה לא כדאי לעשות כאשר משחקים בפוקימון גו, לחצו על האייקון מימין למעלה בשביל לשחק על מסך מלא:

 

 

הידעת?

על פי נתונים שנאספו עד כה, בכל רבע שעה המשחק פוקימון-גו מכניס ליוצריו כ-160,000 דולר!

   

úâåáåú ìëúáä
פוקימון גו זה... (נויה , פתח תקווה 28.03.2017)
פוקימון גו יכול להיות משחק כיפי אבל הוא יכול להיות גם מסוכן. אם מישהו משחק, כדאי לו להיזהר! אני למשל, משחקת, אבל נורא נזהרת
נחמד (מיכאל , הרצליה 20.03.2017)
משחק נחמד אבל קצת מסכן חיים
אני שונא פוקמון גו (king- , תל אביב 27.02.2017)
אני מתאב את המשחק פוקימון גו
פוקימון גו (ניב , קרית גת 23.02.2017)
פוקימון זה באמת מגניב הבל זה מסוכן מאוד פעם אחת ילד תבע בים אפילו לא כדי להוריד פוקימון גו ואפילו לשחק של נותן להימחק
פוקימון (יאר , שוהם 01.02.2017)
זה משחק טוב מאוד יש לי אותו
לא (מיכל , חולון 09.12.2016)
נהוראי מאשדוד:ציטים זה לא שווה כי אז המשחק לא קשה וזה חלק מהתפקיד של המשחק אגב רושמים ציטים ככה: *צ'טים.
נכון תמר (מיכל , חולון 09.12.2016)
נכון תמר
לירון (מיכל , חולון 09.12.2016)
זה נכון אבל עם נזהרים מה יכול לכרות?+מה אחפת לך מהכסף? את לא משלמת אותו.
פוקימון גו זה הכי כיף בעולם ובכלל לא מסוכן (יאיר , אשדוד 07.12.2016)
טיפים: תלכו לנמל תל אביב כדי למצוא פוקימונים או פוקסטופס שווים
פוקימון גו (נהוראי , אשדוד 07.12.2016)
פוקימון גו זה משחק תותח מאוד אבל אני עושהה ציטים לפוקימון זה הכי טוב תפסתי בשחות זה את הקרמבו פוקימון אגדי זה תותח מי שאוהב פוקימון הוא מלך
פוקימון גו (בצלאל , אליקים 30.11.2016)
אני לא היתי משחק פוקימון גו
לא אוהבת את המשחק (לירון 08.11.2016)
אני לא משחקת כי ראיתם מה כתבו זה נותן ליוצרים מלאאא כסף. וגם זה מסוכן מאוד
פוקימון גו (תמר ק , רמת השרון 06.10.2016)
אני מעדיפה לשחק כי זה משחק נורא נורא מעולה וזה משחק שנמצא כבר במיליוני טלפונים וכולם אוהבים לשחק בו
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון