גלים أمواج חדשות
כניסה

רנטה – יש כרישים אין כבישים: האי רֶאוּנְיוֹן

האי הקטן ראוניון, השוכן אי שם באוקיינוס ההודי, מתהדר בהרים גבוהים ובעולם תת-מימי פעיל

מאת: טניה רמניק ואורן טל

אי קטן ואלמוני באמצע האוקיינוס ההודי
האי רֶאוּנְיוֹן נראה אך בקושי על מפת העולם כנקודה קטנטנה אי שם באוקיינוס ההודי מדרום לקו המשווה, אך במהלך מסענו בסירת מפרש קטנה, כל אי, קטן ככל שיהיה, הוא הזמנה לעצירה מבורכת להתרעננות. 

מיקום האי ראוניון בעולם
מיקום האי ראוניון בעולם

 

הידעת?

אורכו של האי ראוניון הוא 63 ק"מ ורוחבו 45 ק"מ. אף שהאי נמצא באוקיינוס ההודי, הוא שייך למדינת צרפת ונחשב לאחד המחוזות בה.


כבר ממרחק של עשרות קילומטרים יכולנו להבחין ביבשה. ראוניון הוא אי הררי שמתהדר בפסגות המגיעות עד גובה של 3,000 מטר (גבוה יותר מהחרמון שלנו), מה שמאפשר לראותו מרחוק. לראות אי ממרחק כה גדול זו חוויה מיוחדת – תמיד משמח אותנו לראות יבשה, אך עם זאת, לאחר שראינו אותה, אנחנו נעשים קצרי רוח ורוצים להגיע אליה במהירות, ולמען האמת, הצורך להמתין שעות ארוכות עד שמגיעים ליבשה גורם לנו לעצבנות מיותרת.

"רנטה" מפליגה באוקיינוס ההודי. שימו לב איך הגל מסתיר כמעט את כל גוף הסירה

 

הידעת?

בחודש יולי 2015 נמצאו על חופי האי ראוניון שברי מטוס שנחשדו כשייכים למטוס שנעלם למעלה משנה קודם לכן באסון תעופה שנודע בכינוי "המטוס המלזי" (משום שהמטוס היה שייך לחברת התעופה של מלזיה). עד למועד זה מעטים ברחבי העולם שמעו על ראוניון, אך הכיסוי התקשורתי הביא את האי לתודעת הציבור

 

שלט ברור מאוד
כפי שאתם יודעים, כשממתינים בציפייה למשהו נדמה שהזמן חולף לאט יותר, וכך בדיוק הרגשנו – נראה לנו שנדרש זמן רב להתקרב לאי עד שבסופו של דבר הגענו. מיד התארגנו וירדנו לחוף והדבר הראשון שראינו לפנינו היה שלט ענק עם כתוביות בצרפתית וציור. אף על פי שאיננו דוברים את השפה היטב פענחנו בקלות את מהות השלט, שכן הציור היה ברור מאוד. הופיע בו  אדם שוחה במים ואחריו... כריש גדול. הבנתם את כוונת השלט? נכון – לא מומלץ להיכנס למים.
בעודנו עומדים פעורי פה מול השלט, בא לקראתנו ז'רום,  מנהל הנמל. הוא הסביר לנו שהרחצה אסורה לא רק באותו הנמל אלא ברוב חופי האי, וזאת בעקבות ביקור תדיר של כרישים גדולים באזור. למען האמת, לא בדיוק הבנו איך הכרישים יודעים שלא לפקוד את החופים שהרחצה בהם כן מותרת, ולכן לשם זהירות, החלטנו שלא להסתכן ולוותר על הרחצה במימי האי, ובמקום זאת להתרכז בטיולים בהרים.

 

הידעת?

בחצי הצפוני של האי ראוניון משובצים שלושה מכתשים גדולים הצמודים זה לזה. כל מכתש שכזה הוא לוע של הר געש שהתפרץ בעבר וכיום כבר אינו פעיל. לעומת זאת, בדרום האי ישנו הר געש פעיל דווקא, ששמו "פִּיטוֹן דֶה לָה פוּרנֶז", שהתפרץ בפעם האחרונה בשנה שעברה

 

תמונת לוויין של האי ראוניון. בפינה השמאלית העליונה ניתן להבחין בשלושה מכתשים צמודים זה לזה, ובפינה הימנית תחתונה ניתן לראות את הר הגעש הפעיל
תמונת לוויין של האי ראוניון. בפינה השמאלית העליונה ניתן להבחין בשלושה מכתשים צמודים זה לזה, ובפינה הימנית תחתונה ניתן לראות את הר הגעש הפעיל

 

התפרצות של הר הגעש
התפרצות של הר הגעש "פִּיטוֹן דֶה לָה פוּרנֶז" בשנת 2015

פסגות ומכתשים
ידענו שלפנינו יום טיול ארוך במיוחד, ולכן עוד לפני ששכבנו לישון ארזנו תרמילים, ולמחרת בשעה ארבע לפנות בוקר כבר היינו בדרך. הנמל שעגנו בו שכן בקרבת הר געש (לא פעיל) בעל לוע עמוק ורחב, שנקרא מאפאטה. תכננו לטפס עד שוּלֵי הלוע, לחצות אותו ולרדת מההר בעברו האחר.
לאחר עלייה תלולה שגרמה לנו להתנשף בקולי קולות, צעדנו לאורך שביל מפותל שנחצב בצלע ההר.

מסלול מתפתל לאורך צלע ההר
מסלול מתפתל לאורך צלע ההר

מאחורי כל פנייה התגלה לעיננו נוף עוצר נשימה של פסגות, מדרונות, ועמקים נפלאים, אך כאשר הגענו לנקודת התצפית שממנה ניתן להשקיף על הלוע במלואו הרגשנו שאנו מבינים באמת מדוע היה שווה לטרוח ולטפס עד לכאן. הנוף נראה כאילו לטבע קרתה כאן מעין תאונה –  כאילו גוש שלם של סלעים ואדמה נעקר מראש ההר, הושלך החוצה והותיר אחריו בור עצום-ממדים ומרשים במיוחד.

מדרונות המכתש
מדרונות המכתש

האירוע הוולקני התרחש לפני זמן רב, ובזמן שחלף מאז כבר הספיקו עצים וצמחייה לצמוח ולעטר את המדרונות ואת תחתית המכתש בגוני ירוק נפלאים, שמהם בצבצו הגגות האדומים של בתי התושבים המקומיים.

מכתש ובתי תושבים מקומיים
מכתש ובתי תושבים מקומיים


 

הידעת?

ראוניון הוא אי הררי ברובו, ולכן רוב היישובים בו ממוקמים לאורך קו החוף, באזור המישורי והנוח יותר למגורים. עם זאת, מקצת התושבים מתגוררים בתוך המכתשים עצמם.

 

בעודנו מתפעמים מהנוף, שמנו לב שלא רק לטבע קרתה כאן "תאונה". כשעשיתי צעד קדימה על מנת לצלם את הנוף שמתי לב שסוליות הנעליים שלי נשארו מאחור. היה לנו ברור שזו בעיה קשה, שכן היינו ממש "באמצע שום מקום" – לאחר שכבר הלכנו כשש שעות מתחילת המסלול ונותרו עוד כשמונה שעות עד לסיומו.
רוצים לדעת כיצד הצלחנו להמשיך בדרכנו? המשיכו אתנו לדף הבא.

   

úâåáåú ìëúáä
על הר הגעש (נבל , קריית שמונה 06.09.2016)
השאלה שלי היא למה שי הרים נמוחים ויש גבוהים
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון