גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > חקירת ראש הממשלה פורסם: 19/1/2017

חקירת ראש הממשלה

"בנימין נתניהו, ראש הממשלה, נחקר באזהרה בחשד שקיבל טובות הנאה"; "הקלטה של ראש הממשלה משוחח עם נוני מוזס נחשפת הערב לראשונה" – מה המשמעות של המשפטים האלה, שלאחרונה נאמרים בחדשות מדי יום? מי הזהיר את מי? למה? ואיך אפשר לקבוע אם מישהו אשם או לא? אנחנו כאן כדי לעזור לכם להבין במה מדובר

מאת: שי וינשטין

 

המשטרה בודקת בימים אלו שני נושאים הקשורים לראש הממשלה בנימין נתניהו: קבלה של טובות הנאה מאנשי עסקים, וניסיון של איש תקשורת חשוב לתת שוחד לראש הממשלה. ננסה להבין מה המשמעות של זה.

 

 

חקירה וראיות

"חקירה באזהרה" היא חקירה משטרתית, שבה הנחקר עשוי לעמוד למשפט בעקבות תוצאות החקירה. במצב כזה, חוקרי המשטרה מחויבים להזהיר את הנחקר שממצאי החקירה עשויים להביא להעמדתו לדין, ולכן החקירה נקראת חקירה באזהרה.

חוקרי המשטרה יכולים להאשים אדם בביצוע עברה רק אם יש בידיהם "ראיות", כלומר הוכחות לכך שהאדם ביצע את העברה. דוגמאות לראיות הן עדות של אדם נוסף שראה את שקרה, או סרטון שבו רואים את ביצוע העברה.

 

מה זה לכאורה?

אם הקשבתם לרדיו בימים האחרונים, ייתכן ששמעתם את המילה "לכאורה" חוזרת שוב ושוב. לדוגמה: "ראש הממשלה קיבל טובות הנאה לכאורה". משמעות המילה היא: למראית עין. כלומר, כפי שהדבר נראה, עוד לפני שנבדק ביסודיות על ידי בית משפט. חשוב לומר את המילה הזאת, כי אדם מוגדר אשם בעברה, רק אם בית משפט סיים לבדוק ביסודיות את הראיות נגדו וקבע שהוא אשם.

 

טובות הנאה

ראש הממשלה נתניהו חשוד  שביצע משהו אסור, והמשטרה צריכה לחקור ולבדוק אם אכן התרחש משהו אסור. לשם כך היא חקרה את ראש הממשלה. אבל – במה בדיוק הוא חשוד? בין היתר, הוא חשוד בכך שקיבל טובות הנאה. למה הכוונה?

"טובות הנאה" הן כסף, מתנות או כל דבר אחר שאדם קיבל לטובתו. לדוגמה, אם דני אוהב מסטיקים עגולים, ומשה נתן לדני מסטיק עגול, הרי שדני קיבל ממשה טובת הנאה. קבלה של טובות הנאה היא דבר מותר, חוץ במקרים מסוימים שאסורים בחוק. לאנשים שמחזיקים בתפקיד ציבורי אסור לקבל מתנות מאדם  שקשור לתחום עבודתם. לדוגמה, מי שבמסגרת תפקידו מאשר הקמה של מבנים אינו יכול לקבל מתנה מקבלן שמעוניין לבנות שכונה חדשה. אבל הוא יכול לקבל מתנה קטנה מחבר שחזר מטיול בחו"ל ואינו קבלן.

למה המתנות הן אסורות?

לאדם בתפקיד ציבורי אסור לקבל מתנה גדולה ממי שקשור לתחום העבודה שלו, כי חוששים שעובד הציבור, שאמור לשרת אותנו, יפעל לטובת מי שנתן לו מתנות ולא לטובת הציבור.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה

אם כן, ראש הממשלה נחשד בכך שהוא קיבל טובות הנאה מאנשים שרצו שיפעל לטובתם במסגרת תפקידו. המשטרה בודקת את החשד הזה, ולשם כך חקרה אותו באזהרה.

 מי מחליט מתי פותחים בחקירה או מגישים כתב אישום? האדם שאחראי לכך הוא היועץ המשפטי לממשלה. הוא אחראי לתביעה מטעם המדינה, ומקבל את ההחלטה אם הראיות שאספה המשטרה מצדיקות תביעה בבית המשפט.

 

ומה אומר ראש הממשלה?

לטענת ראש הממשלה, הוא פשוט קיבל מתנות מחבריו ולא עבר על החוק. כדי לבדוק אם הוא צודק, המשטרה תחקור את החשדות ותאסוף ראיות. לאחר מכן היועץ המשפטי לממשלה יבדוק את הראיות ויחליט אם הן מספיקות בשביל להגיש תביעה לבית המשפט. בעצם, כרגע, זה כל הסיפור, לפחות עד שנדע עוד פרטים. ישראל היא מדינת חוק, וכשאדם בישראל חשוד שביצע עברה, יש לבדוק את החשד, גם אם הוא ראש הממשלה.

בכתבה הבאה נספר לכם על הפרשה השנייה שראש הממשלה נחקר בעניינה.

   

úâåáåú ìëúáä
גם לדעתי (מיכל 22.04.2017)
גם לדעתי מה שאמרת נכון אבי אמר לי שכולם יודעים שזה קרה אז למה לחקור? כי בא למשטרת ישראל
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון