גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > דונאלד טראמפ מבקר בישראל פורסם: 21/5/2017

דונאלד טראמפ מבקר בישראל

מאת: הדס אבגנים

בשבוע שעבר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הנשיא החדש של ארצות הברית דונלד טראמפ. מי שצפה במסיבת העיתונאים שערכו נתניהו וטראמפ, היה יכול להתרשם מהחיוכים והחיבוקים הרבים ולחוש באווירה הטובה. זאת, בשונה מהאווירה הצוננת שאפיינה את הפגישות של ראש ממשלת ישראל עם נשיא ארצות הברית הקודם, ברק אובמה.

מה השתנה? על כך בכתבה.

קצת על יחסי ישראל וארצות הברית

מאז שנות השישים של המאה הקודמת, ארצות הברית וישראל מקיימות שיתוף פעולה ביטחוני ומדיני. בשנים האחרונות, במהלך שנות כהונתו של ברק אובמה כנשיא ארה"ב, היו חילוקי דעות רבים ומתח ביחסים בין ישראל לארצות הברית. חילוקי הדעות העיקריים נסובו סביב שני נושאים מרכזיים:

ברק אומה ואנשי הממשל שלו התנגדו לכך שישראל תבנה בתים חדשים בשטחי יהודה ושומרון.

בנימין נתניהו וממשלת ישראל התנגדו בתקיפות להסכם הגרעין שחתמה ארצות הברית עם איראן. תוכלו לקרוא על כך כאן.

עידן טראמפ: עידן חדש

בחודש ינואר נכנס לתפקידו דונלד טראמפ, אשר ניצח בבחירות לנשיאות בחודש נובמבר 2016. במהלך מסע הבחירות שלו הצהיר דונלד טראמפ שהוא יעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים, יכיר בסיפוח ההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון ויבטל את ההסכם עם איראן. על סמך ההצהרות שלו, רבים בישראל העריכו כי ממשלו יהיה ידידותי יותר לישראל מאשר הממשל הקודם של ברק אובמה.

מנגד, רבים אחרים (לא רק בישראל) טוענים שטראמפ הוא מנהיג 'לא צפוי ושאי אפשר לסמוך על ההבטחות שלו.

שגרירויות בירושלים

בדרך כלל, שגרירויות – נציגויות של מדינות זרות – נמצאות בעיר הבירה. לדוגמה: שגרירות ישראל ביוון נמצאת בבירה אתונה. אבל בישראל, השגרירויות של המדינות הזרות יושבות כולן בתל אביב ולא בירושלים הבירה. הסיבה: על פי החוק הבין-לאומי, מעמדה החוקי של ירושלים אינו ברור: ישנם מי שחושבים שלישראל אין כל זכות על ירושלים, ישנם שחושבים שלישראל יש זכות רק על מערב העיר (החלק שנמצא בידי ישראל מאז הקמתה ב-1948) ולא על מזרח העיר (החלק שנכבש מידי ירדן ב- 1967), וישנם מי שחושבים שלישראל יש זכות על כל שטח העיר.

פגישת נתניהו וטראמפ

כאמור, בשבוע שעבר יצא בנימין נתניהו לביקור ראשון בארה"ב מאז נבחר טראמפ לנשיא. לפני הפגישה התייצבו טראמפ ונתניהו למסיבת עיתונאים, ובה הם הפגינו יחסים חמים ופיזרו מחמאות הדדיות. טראמפ חזר על עמדתו שהסכם הגרעין שחתם אובמה עם איראן הוא הסכם גרוע. בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר: "אני יכול לחיות עם פתרון שתי המדינות או מדינה אחת. מה שהצדדים יסכימו עליו". כאשר נשאל טראמפ על ההתנחלויות הוא אמר כי הוא רוצה לראות את ישראל עוצרת את בניית ההתנחלויות כדי להשאיר מרחב להשגת הסכם.

מהו פתרון שתי המדינות?

בשנים שלפני הקמת המדינה עלה לראשונה פתרון שתי המדינות על ידי ועדות האו"ם שנשלחו לאזור וניסו לפתור את הסכסוך בין היהודים לערבים. משמעות תכנית זו היא לחלק את שטחה של ארץ ישראל שבין הים התיכון לנהר הירדן, לשתי מדינות: מדינת ישראל ומדינת פלסטין. מאז נידון רעיון זה פעמים רבות. ברק אובמה נהג לומר, שהסכסוך בין ישראל לפסלטינים יסתיים רק אם תקום מדינה פלסטינית לצִדה של ישראל.

העמדה שהציג טראמפ בעניין זה שונה מאוד מעמדתו של קודמו בתפקיד.

מה היו התגובות במערכת הפוליטית בישראל למפגש בין טראמפ לנתניהו?

שר החינוך נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, היה מרוצה מכך שטראמפ לא הביע מחויבות לפתרון שתי המדינות. "דגל פלסטין הורד היום מהתורן ומוחלף בדגל ישראל", אמר, "לפלסטינים יש כבר שתי מדינות: בעזה ובירדן. אין צורך בשלישית".

מנגד, יצחק הרצוג, ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, אמר כי "נתניהו מתפתל ומתפתל רק כדי להתחמק מהרעיון של היפרדות מהפלסטינים בדמות שתי מדינות". הרצוג הוסיף כי "על כל ישראלי להיות חרד מעצם התפיסה שאפשרית מדינה אחת בין הים לירדן, שמשמעותה שאין מדינה יהודית. זה אסון מסוכן מאוד, וניאבק בו בכל דרך אפשרית".

 
מה דעתכם?
 

מה הבנתם?

1. יצחק הרצוג אומר שאם תהיה מדינה אחת שבה יחיו ישראלים ופלסטינים, לא תהיה מדינה יהודית. מדוע?


בדיקה

2. טראמפ אמר לנתניהו שמבחינתו ישראל יכולה לבנות בחופשיות בשטחי יהודה ושומרון.


בדיקה
 
שאלה למחשבה:
האם הפתרון המועדף על ישראל צריך להיות מדינה אחת לשני העמים או שתי מדינות, אחת לכל עם?
למה אתם חושבים כך? ...
 
   

úâåáåú ìëúáä
הדעה שלי (רונה 20.07.2017)
לדעתי צריך שני מדינות לשני עמים . אנחנו שני עמים ששונים זה מזה בהשקפה ובדעות אז למה שנגור באותה הארץ אם אפשר שכל עם יגור בארץ אחרת
אהבתי (עדיה 20.03.2017)
מגניב
הדבר הנכון לעשות (אנא , אשדוד 12.03.2017)
שצריך להיות מדינה אחת לשתי עמים זו לא תהיה בעיה ניראלי
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון