גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > בעולם > יום האישה הבין-לאומי פורסם: 8/3/2017

יום האישה הבין-לאומי

יום האישה הבין-לאומי

יום האישה הבין-לאומי מצוין בשמונה במרס בכל שנה. החשיבות של יום האישה בכך שלמרות המוּדעות הגוברת לנושא עדיין קיים אי-שוויון זכויות בין גברים לנשים.

מאת: אסף סנפירי וגיתית רחבי שי

למה אין שוויון ?

תנועת הנשים נעמת שמקדמת את מעמד האישה בישראל, העלתה לאחרונה סרטון שמדגיש את הפער בשכר בין גברים לנשים. בסרטון רואים גברים נכנסים לפיצרייה ומזמינים מגש פיצה, אך מקבלים רק שני שלישים ממנו. מטרת הסרטון להראות כיצד מגיבים גברים שמקבלים שליש פחות ממה שמגיע להם. על פי הנתונים של נעמ"ת (תנועת נשים עובדות ומתנדבות) נשים עובדות מרוויחות בממוצע 33% פחות מעמיתיהן הגברים.

לצפייה בסרטון:

גם בתחומי ההשפעה בחברה, הנשים נותרות מאחור. ייצוג הנשים בתפקידים בכירים בפוליטיקה ובכלכלה קטן לעומת ייצוג הגברים. התחום היחיד שבו הצטמצם הפער במידה ניכרת בשנים האחרונות הוא השכלה – כיום, יותר מבעבר, נשים רבות רוכשות השכלה אקדמית.

אצל רבים מאתנו עדיין ישנה חלוקה בין עבודות שנחשבות 'גבריות' לעבודות שנחשבות 'נשיות'. החלוקה הזאת פוגעת ביכולת של נשים להתקדם לעמדות מפתח ולהגדיל את עוצמתן והשפעתן. אמנם ככל שעובר הזמן אנחנו מתקרבים לעבר השוויון בין גברים לנשים, אבל בינתיים הוא אינו שוויון מלא, ושוויון שאינו מלא הוא פשוט – אי-שוויון.

 

הפגנת נשים למען זכות הצבעה לנשים, ניו יורק, 6 במאי 1912.
הפגנת נשים למען זכות הצבעה לנשים, ניו יורק, 6 במאי 1912.

 

מתי החלו לציין את יום האישה?

לראשונה צוין יום האישה ב-28 בפברואר 1909, בעקבות הצהרה של המפלגה הסוציאליסטית בארצות הברית, לזכר שביתת איגוד הפועלות שהתקיימה ב-1908. שנה לאחר מכן, ב-1910, נערך כנס בין-לאומי של נשים בהשתתפות כמאה נשים מ-17 מדינות. בכנס הוחלט לציין מדי שנה בשנה את "יום האישה הבין-לאומי" על מנת לקדם שוויון זכויות לנשים, כמו הזכות להצביע, שבאותם ימים עדיין נשללה מהן. בשנת 1911 צוין יום האשה הבין-לאומי על ידי למעלה ממיליון בני אדם באוסטריה, דנמרק, גרמניה ושוויץ. כעבור כמה שנים הפך יום האישה הבין-לאומי לחג רשמי בברית המועצות, וב-1965 הוא גם הוכרז כיום חופש. ב-1977 הכריזה העצרת הכללית של האומות המאוחדות על 8 במרס כיום האשה הבין-לאומי, ומאז הוא מצוין ברחבי העולם מדי שנה בשנה.

 
שתפו אותנו: מה דעתכם על יום האישה? אילו נשים הייתם מוסיפים לחידון?
 
   

úâåáåú ìëúáä
נשים וגברים (ירדן , ירושלים 24.06.2017)
לדעתי בת ובן צריכים לקבל את אותו דבר.
שרה אהרונסון (יעלה , בית שאן 17.03.2017)
תוסיפו את שרה אהרונסון
נשים יפות (עילאי , כפר סבא 16.03.2017)
לא יודע אולי נשים יותר יפות
הייתי שם גם את ושתי (אסף , ירושלים 09.03.2017)
ושתי בכלל לא הייתה פראיירית. אחשוראש רצה שהיא תבוא לסעודה אבל זה לא התאים לה, אז היא בחרה להיות עצמאית ולקבל החלטות בעצמה. למרות שהוא היה המלך ! אני הייתי מכניס את ושתי לחידון.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון