גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > נכים בישראל קוראים לעזרה פורסם: 28/3/2017

נכים בישראל קוראים לעזרה

הכתבה מתאימה לתלמידי כיתות ה' ומעלה

זה למעלה משבוע שאביטל כהן, הסובלת מנכות, ואנשים נכים נוספים אינם אוכלים דבר.

הם שובתים שביתת רעב במחאה על הסכום הנמוך של קצבת הנכות שהמדינה משלמת להם. המדינה לא מסכימה להעלות את גובה הקצבה בטענה שצעד כזה יעלה כסף רב. אך רבים מהנכים אינם יכולים לעבוד וחיים בעוני. מה זו קצבת נכות? ומה הביא את הנכים לנקוט צעדי מחאה קיצוניים כל כך? על כך – בכתבה שלפניכם.

מערכת חדשות הילדים

דמיינו שבכל חודש עומדים לרשותכם 2,342 ש"ח. הזמינו את ההורים להשתתף בתרגיל הדמיון הזה. מה אפשר לעשות בסכום הזה? לקנות אוכל? אולי, אבל אז לא נותר כסף לשכר הדירה או למשכנתא, ובוודאי לא לביקור אצל רופא שיניים או לתשלום עבור חוגים.

אביטל כהן היא אישה נכה המקבלת מהמדינה קצבת נכות – סכום כסף חודשי שהמדינה נותנת לאנשים הסובלים מנכות קשה ואינם יכולים לעבוד למחייתם. גובה הקצבה הוא 2,342 שקלים לחודש – סכום שקשה מאוד ואולי אף בלתי אפשרי להתקיים ממנו בכבוד.

כדי להבין אם מדובר בסכום שאדם בוגר יכול להתקיים ממנו, נהוג להשוות את גובה הקצבה לשכר המינימום. בישראל שכר המינימום הוא 5,000 שקלים בחודש, כלומר, קצבת הנכות בישראל היא פחות ממחצית משכר המינימום במדינה. הנכים השובתים דורשים להעלות את קצבת הנכות ולהשוות אותה לשכר המינימום.

 
אילו עוד קצבאות נותנת המדינה ולמי? את התשובה על כך תמצאו באתר הילדים של הביטוח הלאומי
 

לפני כמה חודשים הצביעה הכנסת בעד הצעת חוק של ח"כ אילן גילאון, שקובעת כי קצבת הנכות תהיה שווה לשכר המינימום. הצבעה זו לא הייתה אישור סופי לחוק אלא שלב של "קריאה טרומית", שבו ניתן אישור ראשוני לקדם את הצעת החוק. בשלב הבא, הממשלה והכנסת צריכות לדון בהצעת החוק, להחליט אם לעשות בה שינויים ולהביא אותה לאישור הכנסת.

 
במשחק "המירוץ לחוק" תוכלו להכיר את השלבים שעוברים על הצעת חוק עד שהיא הופכת לחוק 
 

ח"כ אורית בוקר הגישה גם היא הצעת חוק להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. הצעתה קיבלה את הסכמתו של ראש הממשלה, אבל ועדת השרים לחקיקה, שהיא הוועדה שקובעת את עמדת הממשלה בנוגע להצעות חוק, דחתה את הדיון בהצעה בחודש וחצי לפחות.

שביתת רעב

בינתיים, קבוצה של נכים החליטה שלא לחכות עוד, ופתחה בשביתת רעב.

מאבק הנכים להעלאת הקצבה מתנהל לאורך שנים רבות, ונראה שהם אינם מאמינים שבקרוב אכן יוחלט להעלות את גובה הקצבה. אביטל כהן הסבירה בריאיון לרשת ב' ולגלי צה"ל ש"אין לנו מה להפסיד... זו מלחמה יום-יומית, זו הישרדות ביום-יום".

מדוע לא מעלים את הקצבה?

אנשים רבים זכאים לקבל קצבת נכות. לכן, העלות של השוואת הקצבה לשכר המינימום גבוהה מאוד ועשויה להגיע למיליארדי שקלים בשנה. בממשלה אומרים שהמדינה לא תוכל לעמוד בהוצאה הזאת. מנגד, חברי הכנסת שתומכים בהעלאת הקצבה אומרים שאפשר לצמצם הוצאות של המדינה בתחומים אחרים – לדוגמה, לצמצם רכישת ציוד צבאי – וכך לממן את העלאת קצבת הנכות.

רבע מהנכים עניים

קצבת הנכות ניתנת לכל הנכים שנמצאו זכאים לכך. חלק מהנכים מקבלים עוד קצבאות, וההכנסה שלהם גבוהה יותר. נכים אחרים נאלצים להסתפק בקצבת הנכות ועליהם להתפרנס ממנה. ההוצאות של הנכים גדולות מאוד, כי הם זקוקים לטיפולים רפואיים, לעזרה בבית, לציוד מיוחד ועוד. לפיכך אין פלא שרבע מהנכים מוגדרים עניים.

אז מה קורה עכשיו

בימים אלו פועלת ועדה מיוחדת שהקים שר האוצר כדי לבדוק את מצבם של הנכים וכיצד המדינה יכולה לשפר אותו. בריאיון לרשת ב' אמר ראש הוועדה, ירון זליכה, שקצבת הנכות נשחקה ושב-15 השנים האחרונות הזניחו ממשלות ישראל את הנכים. עם זאת, זליכה הודה שהדרישה של הנכים אינה מציאותית, כי העלות של השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום היא לכל הפחות 15 מיליארד שקלים בשנה. לדבריו, אפשר להעלות את הקצבה במידה ניכרת, אך פחות ממה שהנכים דורשים. הוועדה אמורה לסיים את עבודתה ולהגיש המלצות בעוד כעשרה ימים.

בינתיים אביטל וחבריה לשביתה ממשיכים לצום. לפני כמה ימים, אמרה אביטל: "אני קוראת לכל האזרחים – אל תשאירו אותנו לבד במאבק!". ביום חמישי 30 במרס תתקיים הפגנה גדולה בתל אביב. השובתים מקווים שאנשים רבים יבואו ויתמכו בדרישתם וברצונם שלא להיות עניים.

מי מקבל קצבת נכות?


בדיקה

מי פתח בשביתת רעב?


בדיקה

איזה סכום גדול יותר?


בדיקה

 

 

שאלה למחשבה

מה דעתכם: האם המדינה צריכה להשוות את קצבת הנכות לשכר מינימום, למרות העלויות הגבוהות של מהלך כזה?

 
   

úâåáåú ìëúáä
וואו.. (רבקה , אלון שבות 31.03.2017)
וואו ממש מסכנים... אני בעד להעלות להם את סכום הקצבה
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון