גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > השידור הציבורי פורסם: 14/5/2017

השידור הציבורי

בשבוע שעבר שודרה מהדורת החדשות האחרונה של הערוץ הראשון. מי שהאזין בימים האחרונים לתחנות קול ישראל: רשת ג', ב' או 88 FM, שמע שדרניות ושדרנים נפרדים מהמאזינים. את כל הערוצים והתחנות האלה תחלפנה תחנות של גוף שידור חדש העונה לשם "כאן". בכתבה זו ננסה להבין מה זה שידור ציבורי, מה זו רשות השידור, מה זה "כאן" ומה חייבים לנו כל ערוצי השידור של הגופים האלה

מאת: שירה מגן

ביום שלישי, 9.5, שודרה מהדורת מבט – מהדורת החדשות של הערוץ הראשון – בפעם האחרונה.

תוכלו לצפות כאן בכמה דקות ממנה. במהלך הצפייה, נסו לגלות: כמה שנים שודרה מבט? קראו בהמשך הכתבה על מה שקורה בימים אלו בשידורי הטלוויזיה והרדיו בישראל.

רשות השידור – מה זה?

כשההורים שלכם היו ממש צעירים, אפילו ילדים קטנים, וצפו בתכנית "רגע עם דודלי", איש לא אמר את המילים "הערוץ הראשון", מאחר שכאשר שודרה התכנית לראשונה, היה בישראל רק ערוץ טלוויזיה אחד.

פתיח לתכנית הילדים "רגע עם דודלי"

 

ערוץ הטלוויזיה היחיד היה ערוץ הטלוויזיה של רשות השידור – ארגון רשמי של מדינת ישראל, שהיה אחראי לערוץ הטלוויזיה ולקול ישראל – הגוף שניהל את תחנות הרדיו.

רשות השידור פעלה מתוקף חוק. בשנת 1965 חקקו חברי הכנסת חוק, שקבע שגוף שנקרא רשות השידור יהיה אחראי לשידור הציבורי בישראל. הוא גם קבע מה בדיוק יהיו תפקידיו.

חוק רשות השידור: השידורים הם שירות לציבור

חוק רשות השידור קובע ששידורי הרשות הם שירות לציבור. לפי החוק, על רשות השידור לשדר תכניות חינוך, בידור ומידע בנושאים שונים; על רשות השידור לתת ייצוג לכל חלקי העם ולבטא את הדעות השונות של האנשים החיים בישראל.

מה זה שידור ציבורי?

אתם בוודאי מכירים גן ציבורי וחוף ציבורי. אלו מקומות שלכל אחד מותר להיכנס אליהם. התשלום למי שמנקים ומתחזקים את הגנים והחופים הציבוריים ניתן מכספי המסים שהאזרחים משלמים למדינה.

גם שידור ציבורי הוא שירות שניתן לציבור וממומן בכספי הציבור, כלומר, כספי המסים שאזרחי המדינה משלמים. סיסמת רשות השידור היא: "השידור הציבורי – שלכם ובשבילכם" – אולי שמעתם אותה ברדיו.

אגרת רשות השידור

זהו המס ששילמו האזרחים כדי לממן את השירות הציבורי. אגרה היא תשלום המשולם לרשות ציבורית בתמורה לשירות שהרשות מספקת.

אם כן, לעומת השידור המסחרי שמחויב להרוויח כסף כדי להמשיך להתקיים, השידור הציבורי מחויב לנו –לציבור.

 מה זה אומר, בעצם? שחקו ותבינו:

רשות השידור נסגרת – למה?

השידור הציבורי – כבר לא לבד: בראשית קיומה, היו ערוץ הטלוויזיה ותחנות הרדיו של רשות השידור ערוצי השידור היחידים בארץ. אך במהלך השנים קמו עוד גופי שידור: בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 (כלומר לפני כמעט 30 שנים) קם הערוץ השני. זו הייתה תחילתה של התקשורת המסחרית ותחילתה של תקופה חדשה עבור רשות השידור, האחראית לשידור הציבורי. כעת יכלו צופי הטלוויזיה לבחור באיזה ערוץ לצפות, ורשות השידור נדרשה להתחרות על תשומת לִבם של הצופים. גם בתחום הרדיו הופיעו תחנות חדשות.

בעיות בניהול: עם השנים התגלו בעיות בתפקודה של רשות השידור. ועדות ציבוריות שהוקמו כדי להבין מה מקור הבעיות, הצביעו על גורמים שונים שהקשו על הרשות להפיק תוכן איכותי ועדכני ובמקביל להצליח למשוך צופים והמאזינים. בעקבות זאת הוצעו תכניות שונות לשינוי מבנה רשות השידור ודרך עבודתה.

לבסוף, בשנת 2014 החליט שר התקשורת דאז, גלעד ארדן, לסגור את רשות השידור ולהקים במקומה גוף חדש שיהיה אחראי לשידור הציבורי בישראל. הגוף הזה נקרא "כאן".

כאן – תאגיד השידור הציבורי החדש

החל מעכשיו, האחריות לשידור הציבורי בישראל תהיה בידי תאגיד השידור "כאן". מדובר באחריות כבדה. למה? נספר לכם בכתבה הבאה בנושא.

   

úâåáåú ìëúáä
הכתבות (נועה , הפועל 20.05.2017)
הכתבות שלכן נהדרות !
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון