גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > מוזר ומעניין: עש הדונג והפלסטיק פורסם: 25/6/2017

מוזר ומעניין: עש הדונג והפלסטיק

עש הדונג הגדול הוא חרק המוכר למגדלי הדבורים. העש מתיישב בכוורות והורס אותן. עם זאת, מומחיות העש בחיסול החומר שממנו עשויה הכוורת עשויה להועיל למין האנושי

מאת: יעל קליין


מי אתה, עש הדונג הגדול?
עש הדונג הגדול, הנקרא גם "זחל שעווה", הוא חרק הנפוץ בכל העולם. הוא ידוע כמזיק לכוורות דבורים. עשי הדונג חודרים לכוורות דבורים ומטילים בהן ביצים. הזחלים הבוקעים מהביצים ניזונים מהדונג שממנו בנויה הכוורת, וכך הם הורסים  חלקים מהכוורת. הזחלים מבלים כחודשיים של אכילה בכוורת וגדלים בה. כאשר הם מגיעים לגודל של כ-3 ס"מ, הם טווים פקעת סביב עצמם והופכים לגלמים, ואחר כך בוקעים מהם העשים הבוגרים. העשים הבוגרים חיים בין 8–15 ימים, שבהם הנקבה עשויה להטיל כ-1800 ביצים חדשות. 


תגלית מפתיעה
פדריקה ברטוקיני היא חוקרת ספרדית וגם כוורנית חובבת. יום אחד גילתה פדריקה שאחת הכוורות שלה נגועה בזחלי עש הדונג הגדול. החוקרת נטלה את הזחלים מהכוורת ושמה אותם בשקית פלסטיק כדי להשליכם לפח. זמן-מה שהו הזחלים בשקית,  וכשרצתה פדריקה להשליך את השקית המלאה זחלים לפח, היא גילתה שהזחלים ברחו מהשקית. פדריקה תהתה: איך יצאו הזחלים מהשקית?

פדריקה בחנה את השקית וגילתה בה חורים שלא היו שם קודם לכן! לפיכך היא חשבה שהזחלים ניקבו חורים בשקית – אך לא הבינה כיצד עשו זאת, ולכן החליטה לחקור. 
פדריקה בשיתוף חוקרים נוספים כלאו זחלים של עשי דונג בשקיות פלסטיק. הם גילו כי הזחלים מעכלים את השקיות. כ-100 זחלים הצליחו לחסל 92 מיליגרם של שקית ב-12 שעות. אולי כמות שמשקלה 92 מיליגרם נראית לכם קטנה, אבל בהתחשב בקצב ההתפרקות האיטי של הפלסטיק –קצב פירוקו על ידי העשים הוא מסחרר!
בניסוי אחר הראו כי הזחלים הצליחו לעכל 13% מכמות יריעת הפלסטיק שהונחו עליה בתוך 14 שעות.

 

 
 

למה עשים אוכלים פלסטיק?
זו שאלה טובה… פלסטיק הוא חומר חדש יחסית. בדרך כלל יצורים חיים יודעים לעכל חומרים שקיימים בעולם זמן רב הרבה יותר. כיצד מערכת העיכול של העשים מעכלת פלסטיק? ככל הנראה, הסוד טמון בדימיון שבין הרכב הדונג שממנו עשויה הכוורת להרכב הפלסטיק שממנו עשויות שקיות פלסטיק פשוטות – פוליאתילן.
 

שקית מיוצרת מפוליאתילן
שקית מיוצרת מפוליאתילן


בעיית הפלסטיק
בכל שנה מושלכות לפח ברחבי העולם מיליוני שקיות עשויות פוליאתילן. זמן ההתפרקות של שקית אחת הוא כ-400 שנים, ובינתיים זבל השקיות הולך ומצטבר... ומצטבר... ומצטבר...
החוקרים מתאמצים מאוד ומחפשים דרכים לזרז את קצב ההתפרקות של פוליאתילן. הבנת המנגנון שבאמצעותו עש הדונג מפרק את הפלסטיק עשויה לתרום רבות למציאת פתרון להררי זבל הפלסטיק.

 

הידעת?

כדי לצמצם את פסולת הפלסטיק בישראל, ב-1 בינואר 2017 הוחל בארץ "חוק השקיות", שלפיו יש לשלם עבור שקית פלסטיק לאריזת מזון בסופרמרקט.

 

מה הבנתם?
סמנו את המשפט הנכון:


בדיקה

כיצד זחלי עש הדונג הגדול יכולים לפרק פלסטיק, שהוא חומר חדש יחסית?
אילו מהמשפטים הבאים הוא השערה לשאלה זו?


בדיקה

שאלה למחשבה:

בעולם נעשים מחקרים רבים המנסים למצוא דרכים יעילות לפירוק פלסטיק. האם תוכלו להציע דרכים אחרות להתמודד עם בעיית הפלסטיק?

   

úâåáåú ìëúáä
התמודדות עם בעית הפלסטיק (מוריה 02.07.2017)
1.לדעתי יש צורך באיסוף כל הפלסטיק ולהתיך אותו וליצור ממנו כל מיני דברים וצורות חדשות. 2.לדעתי יש צורך באיסוף כל הפלסטיק ואיסוף עצום של עשים כדי שהעשים יאכלו את הפלסטיק.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון