גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > ראש הממשלה לשעבר השתחרר מהכלא פורסם: 6/7/2017

ראש הממשלה לשעבר השתחרר מהכלא

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, השתחרר מהכלא. הוא שוחרר לפני שהסתיימה תקופת המאסר שגזר עליו בית המשפט. על מה שהוביל לכך בכתבה שלפניכם

מאת : שירה מגן

השבוע (2.7.2017) יצא ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, משערי כלא מעשיהו ושב לביתו. אולמרט השתחרר לאחר ריצה תקופת מאסר בת 16 חודשים. זאת, אף על פי שבית המשפט דן אותו ל-27 חודשי מאסר, לאחר שמצא אותו אשם בסדרה של עבירות שחיתות.

 

 

בכתבות האלה תמצאו פרטים על העברות שביצע אולמרט:

אולמרט הורש בפרשת טלנסקי

 

איך אסיר יכול להשתחרר ממאסר לפני תום העונש שלו?

לאסירים מותר לבקש להשתחרר לפני תום תקופת המאסר שלהם. לשם כך הוקם גוף מיוחד בשם ועדת השחרורים, שתפקידו לדון בבקשה ולהחליט אם להיענות לה או לא.

לפי החוק, לוועדת השחרורים מותר להחליט לשחרר אסיר לפני תום ריצוי עונשו אם הוא עומד בשלושה תנאים הכתובים בחוק שחרור על-תנאי ממאסר:

 

אסיר, למעט אסיר עולם, הנושא עונש מאסר לתקופה העולה על שישה חודשים, שנשא לפחות שני שלישים מתקופת המאסר שעליו לשאת, רשאית ועדת שחרורים, לבקשתו, לשחררו על-תנאי מנשיאת יתרת תקופת המאסר; ואולם לא תשחרר ועדת השחרורים אסיר כאמור, אלא אם כן שוכנעה כי האסיר ראוי לשחרור וכי שחרורו אינו מסכן את שלום הציבור. (חוק שחרור על-תנאי ממאסר, תשס"א-2001*לחוק המלא)

ועדת השחרורים החליטה לקצר את עונשו של אולמרט

אהוד אולמרט השתחרר מהכלא לאחר שוועדת השחרורים קבעה שעונשו יקוצר בשליש.

חברי ועדת השחרורים הציגו שלושה נימוקים להחלטתם: הם אמרו שאולמרט אינו מסכן את הציבור, שהם מאמינים שהמאסר שריצה ירתיע אותו מלבצע עבירות דומות בעתיד וגם ציינו שהתנהגותו בזמן המאסר הייתה ללא דופי.

מהי ועדת שחרורים?

ועדת השחרורים היא קבוצה של אנשים שמחליטה בעניין שחרור על תנאי של אסירים ושחרור מסיבות רפואיות. חברי הוועדה הם: שופט, קצין בשירות בתי הסוהר ועוד שני אנשים שעוסקים באחד מהתחומים: פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה או חינוך.

ועדת השחרורים החליטה כי עד לאמצע חודש מאי 2018, מועד שחרורו המקורי, אולמרט יתנדב בעמותת לקט ישראל, שמספקת מזון לנצרכים, ובעמותת עזר למרפא, שמסייעת לאנשים חולים.

ביקורת על השחרור המוקדם

ישנם מי שמותחים ביקורת על החלטת ועדת השחרורים. המתנגדים מצביעים על הביקורת החריפה ששירות בתי הסוהר מתח בעבר על התנהגותו של אולמרט – התנהגות שבגינה נענש אולמרט פעמיים במהלך ריצוי עונשו, בשל עבירות משמעת.

המתנגדים גם מותחים ביקורת פרקליטות המדינה שלא התנגדה להחלטה, בטענה שבמקרים אחרים הפרקליטות פעלה אחרת וערערה על החלטות דומות.

השאלה המרכזית שמעלים המבקרים היא: האם בישראל יש שוויון מלא בפני החוק? או שמא לפעמים אנשים רמי דרג מופלים לטובה?

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון