גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > מהי פרשת הצוללות? פורסם: 8/11/2017

מהי פרשת הצוללות?

בחדשות מדווחים על חקירות משטרה בפרשות שנקשרות לראש הממשלה בנימין נתניהו. בכתבה זו נסביר על קצה המזלג מהי פרשת הצוללות

מאת: שירה מגן

אח
אח"י תנין צוללת מסדרת דולפין AIP

השבוע פורסם שהמשטרה עיכבה לחקירה את יצחק מולכו – שליחו של ראש הממשלה לעניינים מדיניים. יחד עמו נחקר שוב דוד שמרון – עורך דינו האישי של בנימין נתניהו. חקירות אלה הן חלק מחקירת תיק 3000 במשטרה, שמוכרת לנו כפרשת הצוללות. מהי פרשת הצוללות? בכתבה זו נענה על כמה שאלות מרכזיות כדי לאפשר לכם להבין חלק ממה שידוע על פרשה זו.

מה חוקרת המשטרה?

משטרת ישראל בודקת עסקאות לרכישת כלי שיט עבור חיל הים של צה"ל. אלה עסקאות שהחלו להירקם לפני שנים ספורות בין ישראל לבין חברה גרמנית.

מהי חברת טיסנקרופ?

טיסנקרופ הוא תאגיד ענק שכולל 670 חברות. הוא אחד מיצרני הפלדה הגדולים בעולם. נוסף לכך יש לו מגוון רחב של מוצרים ובהם כלי שיט. זהו הגורם שהיה אמור לספק את כלי השיט בעסקאות שהשטרה חוקרת.

מה ישראל הייתה אמורה לרכוש מטיסנקרופ?

חקירת המשטרה מתמקדת בשתי עסקאות: עסקה לרכישת ספינות טילים שיגנו על אסדות הגז של ישראל ויוזמה לרכישת שלוש צוללות מלחמה.

שלט נגד שחיתות פרשת הצוללות
שלט נגד שחיתות פרשת הצוללות

מי הם החשודים המרכזיים בפרשה ובמה הם חשודים?

החשודים המרכזיים בפרשה הם איש העסקים מיקי גנור ועורך הדין דוד שמרון. השבוע התפרסם שגם מקורבו של ראש הממשלה ושליחו לעניינים מדיניים, יצחק מולכו, חשוד.

מיהו מיקי גנור ובמה הוא חשוד?

מיקי גנור היה בעבר מפקד ספינת טילים בחיל הים וכיום הוא איש עסקים. בשנים האחרונות שימש כנציג של טיסנקרופ בישראל. משטרת ישראל עצרה את גנור בקיץ 2017. בין היתר הוא חשוד שנתן שוחד לאנשים במערכת הביטחון ובסביבת ראש הממשלה כדי שיקדמו את שתי העסקאות לרכישת כלי שיט מטיסנקרופ. לפי תחקיר שפרסם עיתון בגרמניה "גנור היה צפוי לקבל עמלה של עד 30 מיליון אירו מעסקת הצוללות". העיתון נסמך על מקורות פנימיים בתאגיד טיסנקרופ. במהלך חקירתו הודה גנור במתן שוחד והפך לעד מדינה מאז הוא מספק מידע לחוקרי המשטרה. בעקבות המידע הזה נעצרו חשודים נוספים בפרשה.

מישהו דוד שמרון ובמה הוא חשוד?

דוד שמרון הוא עורך דינו האישי של ראש הממשלה וקרוב משפחה שלו. בסוף 2016 חשף העיתונאי רביב דרוקר שבשנים האחרונות הוא שימש גם עורך דינו של איש העסקים מיקי גנור  - נציגו של תאגיד טיסנקרופ - בעסקאות למכירת כלי השיט לישראל. בעקבות התחקיר פתחה משטרת ישראל בחקירת העסקאות.

גם וגם: מה הבעיה?

אם אדם קרוב מאוד לראש הממשלה הוא גם עורך דין של נציג של חברה זרה, הוא יכול להשתמש בקשרים שיש לו בשלטון כדי לעזור לחברה הזרה לעשות עסקים בישראל! האם הוא עשה את זה? זה מה שהמשטרה בודקת
אח"י דולפין
אח"י דולפין

ומה עוד?

בנוסף לכך שגנור ושמרון פעלו כדי לקדם את עסקאות הרכישה עצמן, הם גם הובילו מהלך שנועד לשכנע את מערכת הביטחון שאת כלי השיט שייקנו לא תתחזק מספנת חיל הים. במקום זה מיקי גנור יקים חברה שתעשה את זה. מהלך זה נעשה בלי ידיעת הרמטכ"ל ומשרד הביטחון.

מה לא בסדר בכל זה?

איך צריך לקבל החלטות בשבילנו?

כלי השיט שמדינת ישראל קונה עולים מליארדי שקלים ותפקידם להגן על ביטחוננו. זה אומר שכשמקבלי ההחלטות מחליטים מה לקנות, ממי לקנות וכמה לשלם, הם אמורים לעשות זאת אחרי שערכו בדקות מקצועיות ומתוך מטרה לקבל החלטה שהיא הכי כדאית לנו – אזרחי המדינה.

מה קרה בפרשת הצוללות?

המשטרה חושדת שבפרשת הצוללות מקבלי ההחלטות פעלו לא מתוך מטרה לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור המדינה, אלא כדי לשרת את עצמם. לדוגמא: מיקי גנור כבר הודה שנתן כסף לגורמים שונים כדי שיקדמו את עסקת כלי השיט דווקא עם החברה הגרמנית.

אז מה הקשר של ראש הממשלה לכל זה?

ראש הממשלה אינו חשוד בפרשת הצוללות ולא נחקר במסגרתה.

מה שכן ברור הוא ששניים מן האנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה, שהוא מקבל ההחלטות הבכיר במדינה – דוד שמרון ויצחק מולכו – חשודים בכך שפעלו כדי לקדם עסקאות שהכניסו לכיסם רווחים גדולים מאוד. עסקאות שמשפיעות על ביטחון ישראל, אשר עולות לישראל מיליארדים רבים של שקלים ואשר אמורות להתקבל מתוך שיקולים מקצועיים בלבד.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון