גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > אח קטן/גדול פורסם: 29/1/2018

אח קטן/גדול

יאיר יעקוביאן בן 10 וחצי והוא האח הקטן במשפחה שלו. מרגע שנולד, יאיר מתפקד כאח גדול לאחיו אריאל בן ה-13, אשר סובל מפיגור שכלי קשה ותסמונת דאון.

מאת: אורטל גלינדוס

הכתבה נכתבה על ידי סטודנטית מהמחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, במסגרת קורס על חדשות לילדים


כמו בכל יום שישי, יאיר נמצא בחדרו קורא עיתון, כאשר הוא מתעניין במיוחד במוסף "ממון". הוא מסביר לי שעיתון משקף נקודת מבט אחת. בניגוד לכך הוא יודע שהחיים הם לא רק מבט מכיוון אחד, אלא אפשר להסתכל עליהם בשתי דרכים: חיובית או שלילית. הוא ממשיך ואומר כי החיים הם עניין של: גישה, היכן נולדת ובאיזו תקופת זמן. האנשים שונים זה מזה בגישה שלהם.

 

יאיר: "אני חושב שכדורגל ישראלי כיף מאוד-מאוד לראות, אבל לא תמיד נכון לכל בן אדם. נגיד, יש מישהו מהפריימר ליג שלא יאהב איך שמשחקים בישראל, וכן יאהב איך שמשחקים באנגליה. זה עניין כזה".

ההבנה הזאת של יאיר כי ניתן להסתכל על כל מצב משני צדדים ויותר מכך, שתמיד יהיו דעות שונות לאנשים שונים, במקומות שונים, היא תובנה מעניינת במיוחד במקרה של יאיר. מדוע? קראו ותבינו.

 

 
"אני ואריאל אחים, אבל אנחנו לא מהסוג שרבים אחד עם השני. לאחרונה הוא ממש גילה אותי, הוא מחבק ומנשק, ובאמת זה שינוי נורא אדיר מאריאל"שפעם היה צובט ומושך בשערות"
 

קצת על יאיר

יאיר נולד וגר במעלה אדומים, הבן הקטן בבית ומעליו שלושה אחים; שתי אחיות – ענבר (18) ושגית (17), ואריאל בן ה-13. יאיר משחק כדורגל, אוהד "בית"ר ירושלים", משחק בטלפון ואוהב לקרוא ספרים ("יומנו של חנון", "ג'ינג'י" ו"מנהרת הזמן"). נהוג לחשוב שהאח הצעיר הוא האח המפונק ביותר, האח שכולם דואגים לו במשפחתו, אבל יאיר הוא לא כזה. יאיר מתפקד כאח בוגר לאחיו הגדול בכל התחומים: הוא שומר עליו כשההורים לא בבית, עוזר לו לבחור בגדים אחרי המקלחת, בכל ארוחה משפחתית יאיר מכין לאריאל את מיץ הפטל שהוא אוהב , משחק איתו, רוקד איתו ואף צופה איתו בטלוויזיה.

 

משפחת יעקוביאן: למעלה, מימין לשמאל: אימא (מירב) ואבא (מיקי) באמצע, מימין לשמאל: יאיר, שגית ואריאל למטה: ענבר

אח קטן בוגר

יאיר מתפקד כאח בוגר לאחיו אריאל הגדול ממנו, משום שאריאל סובל מפיגור שכלי ותסמונת דאון.

תסמונת דאון

תסמונת דאון היא מוטציה גנטית מוּלדת שמשפיעה על ההתפתחות. המוטציה הגנטית (כרומוזום 21) נמצאת בגופו של כל אדם, אבל אצל ילדים עם תסמונת דאון החומר נמצא בכמות גדולה יותר מאשר אצל בן אדם רגיל. תסמונת דאון מאופיינת בעיכוב התפתחותי, בסיכון גבוהה למחלות וכן במראה ייחודי. 
(עמותת ית"ד).
טריזומיה של כרומוזום מספר 21 - כלומר מצב בו מצויים שלושה עותקים של כרומוזום מספר 21, בכל תא בגוף, או בחלק מהתאים, במקום שני עותקים בלבד

איך זה להיות אח בוגר למי שגדול ממך?

יאיר: "אני דואג המון פעמים לאריאל, שהוא בעצם אמור להיות אחי הגדול, אבל התחלפנו בתפקידים. מצד אחד, זה מבאס שאתה צריך לשמור על אריאל ואני רוצה ללכת לחבר. מצד שני, כיף לנו יותר כי אני ואריאל אחים, אבל אנחנו לא מהסוג שרבים אחד עם השני. לאחרונה הוא ממש גילה אותי; הוא מחבק ומנשק ובאמת זה שינוי נורא אדיר מאריאל, שפעם היה צובט ומושך בשערות".

פיגור שכלי

פיגור שכלי הוא פגיעה בתפקוד המוחי, ילדים עם פיגור שכלי קשה מתקשים לרכוש מיומנויות תקשורת ושפה, הם מסוגלים לבצע מטלות פשוטות, אך זקוקים לסביבה מוגנת, מדריכה ומטפלת לאורך כל חייהם.
(עמותת אלו"ט)

 

 
"בכל פעם שקשה לי אני פשוט נזכר באריאל. אני אומר: אם קשה לי בלימודים, מה יש עכשיו לאריאל בחיים? וזה מעודד אותי לא רק בלימודים אלא גם בכדורגל. אני אומר: אני אגן בשביל אריאל"
 

יש אנשים שבטוח תוהים לעצמם ושואלים, מה קורה כשיאיר נתקל בקשיים? איך הוא מתמודד איתם?

ובכן, כשיאיר נתקל בקושי, זה לא דבר שמביס אותו, ההפך הוא הנכון. בשעת משבר בחיים יאיר לא נשבר ולא מוותר, הקושי רק מדרבן אותו עוד יותר.

יאיר: "בכל פעם שקשה לי אני פשוט נזכר באריאל. אני אומר: אם קשה לי בלימודים, מה יש עכשיו לאריאל בחיים? וזה מעודד אותי לא רק בלימודים אלא גם בכדורגל. אני אומר: אני אגן בשביל אריאל. אריאל הוא האח הגדול שלי והוא היה יכול לשחק איתי כדורגל, אבל הוא לא באמת יכול. אז אני משחק כאילו הוא לימד אותי. אני בטוח שאם הוא היה יכול הוא היה קורע אותי".

יאיר מסתכל על החיים בדרך חיובית, לכן הוא לא מאוכזב שאין לו מספיק בילוי משותף עם אחיו הגדול. הוא מבין שזה רק עניין של זמן ומקום. הוא מאמין שיום אחד הם יעשו דברים יחד, נותר לו רק לחכות. ברגע שהוא ילמד לדבר הם יוכלו לתקשר יחד והוא יוכל ללמד אותו לשחק כדורגל.

אם אריאל היה יכול לדבר עכשיו, מה הוא היה אומר?

יאיר: "אני אוהב אתכם, או: היי, משפחה!"

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון