גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > תפקיד ראשון בתיאטרון הלאומי בגיל 11 פורסם: 17/3/2019

תפקיד ראשון בתיאטרון הלאומי בגיל 11

ליאן ארליך, בת אחת עשרה, לומדת בתיכון לאומנויות "שרי אריסון" ומתגוררת בתל אביב. בגיל עשר חלמה ליאן להיות שחקנית. שנה לאחר מכן היא התחילה לשחק בהצגה "מאחורי הגדר" בתיאטרון הלאומי הבימה. ליאן משחקת לצידה של השחקנית הוותיקה ליא קניג.

 כתבת: נטע בר

הכתבה נכתבה על ידי סטודנטית מהמחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, במסגרת קורס על חדשות לילדים

 

ליאן אוהבת מאוד את עולם המשחק, והשקיעה שעות רבות בלימודים בבית הספר לאומנויות. נוסף על כך, כאשר אין הצגות או חזרות, היא משתתפת בחוג התעמלות אמנותית.

 

ליאן ארליך

בהצגה ליאן מגלמת תפקיד של צעירה אוקראינית בשם מריאנקה, המתגוררת עם "סבתה", שהיא אישה יהודייה שמצאה אותה בפח האשפה והחליטה לאמץ אותה. ליד ביתה של מריאנקה גרים שכנים יהודים אוקראיינים ולהם ילד בן גילה של מריאנקה, שנקרא נוח. השניים רוקמים יחסי חברות חזקים ומתקשרים דרך חור שנמצא בגדר, למרות התנגדות נחרצת של הוריו של נוח לקשר החברי ביניהם. הקשר בין נוח למריאנקה מתהדק לאורך השנים והם נהיים זוג, אך לבסוף נוח לא מתחתן עם מריאנקה. ליאן מגלמת את הדמות של מריאנקה בילדותה. במהלך ההצגה מריאנקה גדלה והופכת לאישה, ואז שחקנית בוגרת מגלמת את אותה הדמות.

אחת השחקניות בהצגה היא ליא קניג, שנחשבת לשחקנית התיאטרון מהטובות והוותיקות בישראל. ליאן מספרת על החוויה לשחק לצד ליא קניג בתפקיד הראשון: 

 

 
"זה ממש כיף וכבוד גדול לשחק לצידה של ליא קניג. היא ממש נחמדה ומלמדת אותנו דברים".
 

 

רוב השחקנים בהצגה הם שחקנים מבוגרים. ליאן רואה בכך יתרון:

 

 
"זה טוב, כי לפעמים הם נותנים עצות, עוזרים".
 

 

ליאן היא לא הילדה היחידה שמשחקת בהצגה, לצידה בתפקיד נוח משחק חבר טוב שלה הראל ואליס, שלומד איתה באותו בית ספר.

ליא קניג

ליא קניג היא שחקנית תיאטרון וקולנוע ישראלית, כלת פרס ישראל לתיאטרון (1987), המכונה כיום בפי רבים "הגברת הראשונה של התיאטרון הישראלי".

כאשר ילדים בגיל של ליאן מסיימים שיעורים, ארוחת ערב והולכים לישון, היא עולה להופיע ב"הבימה". ההצגה מתחילה בשעה שמונה, והיא חוזרת הביתה בשתים עשרה בלילה, כאשר אביה אוסף אותה על האופנוע שלו. אבל ליאן לא מוותרת על בית הספר:

 

 
"ביום שאחרי הצגה אני בדרך כלל מאחרת קצת, אבל אני לא מפסידה שיעורים בבית הספר".
 

אף על פי שהיא הולכת לבית הספר כרגיל, ליאן אומרת שהיא עייפה מאוד ביום שאחרי ההצגה.

תיאטרון הבימה

תיאטרון הבימה הוא התיאטרון הלאומי של ישראל. התיאטרון התחיל את פעילותו במוסקבה ואחר כך עבר לתל אביב. מאז הקמתו הרשמית בשנת 1917 הוא פועל ברציפות.

בעבודת משחק צריכה ליאן להכין את עצמה ולהיכנס לדמותה של מריאנקה. היא נזכרת בהתחלת הדרך:

 

 
"בהצגות הראשונות עבדתי קשה יותר, וגם התרגשתי מאוד. התכוננתי הרבה, אבל אחר כך התחלתי להתרגל. אני שמה את המיקרופון והלבוש ואני נכנסת לתוך הדמות של מריאנקה".
 

 

ליאן אומרת שהיא אוהבת את עולם המשחק, וכל הצגה מרגשת אותה מחדש. בהצגות הראשונות היה מפחיד לעמוד מול קהל גדול, אבל היא התרגלה די מהר להופיע על הבמה.

תחנה לחקר השימפנזים בשמורת טבע בטנזניה
צוות ההצגה "מאחורי הגדר" על במת תיאטרון הבימה.

הלימודים בבית ספר לאומנויות הם כמו בבית ספר רגיל, אבל עמוסים יותר, מאחר שיש תוספת של לימודי אומנויות. יום הלימודים הרגיל נגמר בשעה שלוש בצהריים, ולאחר מכן הילדים בבית ספר ממשיכים ללמוד אומנויות כמו: תיאטרון, אומנות, מוזיקה וקולנוע. זה דורש להיות בבית ספר שעות רבות יותר, אבל ליאן אומרת שהיא נהנית מהלימודים האלה.

חיים נחמן ביאליק

"מאחורי הגדר", מחזה מאת חיים נחמן ביאליק: סיפור אהבתם של נח ומריאנקה, זוג ילדים, שהכירו מבעד למחיצה שהפרידה בין חצרותיהם, התבגרו יחד והתאהבו, אך מחסום השונות לא איפשר את הקשר ביניהם. זה סיפור התבגרות המתרחש במזרח אירופה במאה התשע-עשרה. הסיפור "מאחורי הגדר" פורסם על ידי ביאליק ב-1909, זמן קצר לפני ביקורו הראשון בישראל.

חיים נחמן ביאליק (1934-1873): מגדולי המשוררים העבריים בעת החדשה. סופר, מסאי, מתרגם, עורך ומוציא לאור, שהשפיע רבות על התרבות העברית המודרנית. הוא זכה לתואר "המשורר הלאומי".

 

המשפחה של ליאן תומכת מאוד בקריירת המשחק שלה ומגיעה להצגות ומתרגשת כאשר היא עולה על הבמה. ליאן התחילה בעולם המשחק והבידור, ולדבריה, היא רוצה להגשים עוד חלומות, כמו לשחק בטלוויזיה, להופיע בתוכניות ריאליטי ולהיות דוגמנית. היא ממליצה לילדים ולילדות אחרים שיש להם חלומות: 

 

 
"גם אם בהתחלה לא כל כך מצליחים, חשוב להאמין ולהמשיך לנסות ובסוף מצליחים. הכי חשוב להאמין בעצמך".
 
   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון