גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > חוות הילדים – בעלי חיים באחריות הילדים פורסם: 24/3/2019

חוות הילדים – בעלי חיים באחריות הילדים

ניב אמיתי וחבריו מקיבוץ ארז שבדרום הארץ קיבלו על עצמם אחריות לפינת החי שבקיבוץ. כמה ילדים מכיתות ה' שיפצו את פינת החי כי רצו לשחק ולהיות בקרבת בעלי החיים.

מאת: עמית ירושלמי

הכתבה נכתבה על ידי סטודנט מהמחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, במסגרת קורס על חדשות לילדים


עד לפני חצי שנה עמד השטח שבו נמצאת כעת פינת החי בקיבוץ ארז, או בשמה האחר "חוות הילדים", שומם. הכלובים היו ריקים, עשבים רבים השתלטו על כל פינה וכל האזור היה מלוכלך. לאחר שניב אמיתי בן ה-11 שמע כי פעם היו בכלובים בעלי חיים, החליט לעשות הכול כדי להחזיר לכאן את בעלי החיים. ניב קיבל הבטחה ממרכז ההדרכה בקיבוץ שאם השטח יהיה מסודר יותר הם ידאגו להביא חיות, והחל לעבוד.

קיבוץ ארז

קיבוץ ארז הוקם בשנת 1949, נמצא בצפון מערב הנגב ושייך למועצה האזורית שער הנגב.

ניב מספר:

 
"קודם כול סידרנו את הכלובים, ואז הגיעו החיות".
 

הוא מצביע על שלושה כלובים גדולים שבהם נמצאים בעלי חיים כמו ארנבות, אוגרים ושרקנים, וילדים רבים המשחקים איתם, ונזכר בגאווה:

 

 
" התחלנו להוציא את הקוצים והצמחים מהאדמה. כל יום באנו לפה ובעזרת כלי עבודה ובעיטות ברגליים ניכשנו את הסרפדים והעשבים הרבים שצמחו כאן".
 

 

הוא מוסיף ומספר כי הוא וחבריו שיפצו את המקום כדי להגשים חלום: פינת חי מלאה בבעלי חיים להנאת הילדים.

 

כיום ישנם בפינת החי סוגים רבים של בעלי חיים כמו שרקנים, אוגרים, טווסים וארנבות, והילדים מקווים שיגיעו עוד בעלי חיים וימלאו את המקום. ואולם בכך לא תמה העבודה של ניב –צריך כל יום לדאוג לכל בעלי החיים – למלא להם מים, להאכיל את כולם ולנקות את הכלובים. ניב מספר שכמעט בכל יום הוא נמצא בפינת החי ותמיד דואג לכל בעלי החיים. גם שאר הילדים בני כיתתו, ביניהם אופיר, גלי וארז, מתאמים ביניהם תורנויות בפינת החי. 

 

 
גלי אומרת כי "לכיתות ה' מותר להיות פה לבד. אנחנו מגיעים כל בוקר וכל ערב לדאוג לחיות כדי שלא יישארו רעבות, גם בשבתות".
 

ניב מספר שהוא וחבריו גם מלמדים את הילדים הצעירים יותר, בכיתות א'–ג', איך להתנהג עם בעלי החיים. הם מכירים לילדים הצעירים את השמות של כל חיה, מסבירים מה היא אוכלת ואיך אפשר ללטף ולהרים אותה. כאשר הילדים הצעירים נמצאים בפינת החי, ילדי כיתות ה' מרגישים אחריות רבה יותר. הם מקפידים לבדוק שלא נותנים לבעלי החיים אוכל שאסור להם לאכול, שהדלתות של הכלובים תמיד סגורות כדי ששום חיה לא תברח ושהילדים לא מרימים בעלי חיים שאסור להרימם, כמו אלו שבהיריון: "יש לנו אוגרת וארנבת שצריכות ללדת. זו פעם ראשונה בפינת החי שלנו ואנחנו מתרגשים מאוד". ניב מוסיף, שחשוב להפריד את האוגרים האחרים מהאוגרת שצריכה ללדת, כדי שהאבא לא יאיים על הגורים, מאחר שהזכר עלול להיות תוקפני כלפי הגורים, לפצוע ואף להרוג אותם.

 

ניב מקווה כי בהמשך הדרך הם יצליחו להוסיף לפינת החי גם פינות ישיבה ועוד בעלי חיים. הוא גם מקווה שאנשים רבים הפוקדים את המקום ימשיכו לבקר בו. ניב מסביר עד כמה פינת החי חשובה לו ולחבריו:

 

 
"זה מקום שאנחנו מגיעים אליו כדי להירגע, עם החיות אתה נרגע".
 

 

הוא מוסיף כי הוא אוהב מאוד כדורגל וכדורסל, אבל מעדיף הרבה יותר להמשיך להיות לצדם של בעלי החיים.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון