גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חדשות מהעבר > נעמי שמר > נעמי שמר פורסם: 24/6/2009

נעמי שמר

חמש שנים לפטירתה של המשוררת נעמי שמר

לפני חמש שנים הלכה לעולמה נעמי שמר, הפזמונאית הגדולה. נעמי שמר כתבה שירים ידועים כמו: "לו יהי", "ירושלים של זהב" ועוד... המשיכו לקרוא על חייה של נעמי שמר.

 

מאת שירן זהבי

 

"לו יהי", "ירושלים של זהב", "הכול פתוח", "כינרת" - כל אלו ועוד רבים אחרים הם שירים שכתבה המשוררת המפורסמת נעמי שמר.

 

תולדות חייה

נעמי שמר
נעמי שמר

נעמי שמר נולדה בשנת 1930 בקבוצת כינרת. הוריה היו ממייסדי הקבוצה, ובעידודה של אמה החלה נעמי לנגן בפסנתר כבר בגיל שש. במהלך השנים הנחתה את ערבי השירה בציבור בקיבוץ.
כשבגרה, החלה נעמי שמר ללמוד באקדמיה למוזיקה בירושלים ותל-אביב. כשחזרה לקיבוץ, לימדה את ילדי הקיבוץ שירים. באותו זמן היא כתבה אחדים משירי הילדים המפורסמים שלה: "הדואר בא היום" ו"אחינו הקטן".

 
חזרה למוזיקה

לאחר שהשתחררה מהצבא, חזרה מיד לעסוק בתחום המוסיקה. במשך השנים כתבה שירים ללהקות הצבאיות של אותם ימים ולעוד זמרים ישראלים. הפזמונים של נעמי שמר קלילים ופעמים רבות עוסקים בהווי הישראלי כמו הצבא, הקיבוץ, ארץ ישראל והכינרת.
בהמשך דרכה המוזיקלית, הושפעה נעמי שמר משירים צרפתיים ('שנסונים') ותרגמה אחדים מהם.

 
ירושלים של זהב

בשנת 1967, שלושה שבועות לפני מלחמת ששת הימים, ביקש ראש עיריית ירושלים, טדי קולק, מנעמי שמר, שתכתוב שיר מיוחד לכבוד יום העצמאות.
נעמי נענתה לבקשתו בשמחה וכתבה את השיר המפורסם, ושמו... איך לא... "ירושלים של זהב".
את השיר ניגנה ושרה הזמרת שולי נתן בפסטיבל הזמר. הוא זכה לתשואות כה רבות מהקהל, עד שהקהל דרש מהזמרת שתשיר אותו שוב, ובפזמון הצטרף כל הקהל לשירה. זו הייתה נקודת שיא בקריירה של נעמי שמר.

שלושה שבועות אחר כך פרצה מלחמת ששת הימים ושוחררה ירושלים. צה"ל כבש את העיר העתיקה בירושלים ובפעם הראשונה מאז קום המדינה יכלו יהודים להתפלל בכותל. "ירושלים של זהב" הפך מיד למעין המנון והוא זיכה את נעמי שמר בתהילה רבה.

 

הו, רב חובל

ב-1995, בעקבות רצח ראש הממשלה יצחק רבין, תרגמה נעמי שמר את השיר "הו רב חובל". במקור נכתב השיר באנגלית לאחר הרצח של נשיא ארצות הברית, אברהם לינקולן. נעמי שמר חשה שהמילים, שנכתבו שנים קודם לכן, מיטיבות לבטא את כאבה וכאב העם גם כיום.

קברה של נעמי שמר בקבוצת כינררת
קברה של נעמי שמר בקבוצת כינררת

להתראות נעמי

בשנת 2004 נפטרה נעמי ממחלת הסרטן והיא בת שבעים וארבע. היא נקברה במקום הולדתה - קבוצת כינרת - לצד הוריה, במרחק קטן מן המשוררת רחל. נעמי השאירה אחריה שני ילדים ומאות שירים אהובים.

כאן תוכלו לראות מה אתם יודעים על נעמי שמר בחידון שלנו.

   

úâåáåú ìëúáä
נעמי שמר (הנסיכה , בת ים 22.02.2016)
:) :( עצוב אבל שירים יפים
תחשבו (יהונתן ר 22.12.2015)
נעמי שמר נפטרה מסרטן בגיל צעיר אבל לפחות היא חיה חיים טובים
מתי (דניאל 25.02.2015)
תגידו, כמה שירים אתם מכירים של נעמי שמר?
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון