גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > מדוזות > המדוזות בדרך אלינו פורסם: 1/7/2009

מדוזות

חוטית נודדת על גלי הים

אין לה ראש, גם לא עיניים, לא לב ולא אוזניים, רובה מורכבת ממים ומאות שנים היא נחשבה לצמח. כבכל שנה, גם הקיץ המדוזות מכבדות אותנו בביקור. זהירות!

מאת תמר זקס

 

מדוזות
מדוזות

במבט ראשון הן דומות לשקיות פלסטיק שמזהמות את החוף. אכן, גושי הג'לי הכחלחלים-לבנבנים שנסחפים אלינו בשנים האחרונות אינם מזכירים כל כך בעלי חיים. תתפלאו לשמוע, אבל לדעת המדענים המדוזות שייכות לקבוצת הטורפים היעילים, ויש הטוענים שגם המתוחכמים ביותר, על פני כדור הארץ.

החוטית הנודדת

נחילי המדוזות נקראים "החוטית הנודדת", ומקורם בים סוף. בשנים האחרונות המדוזות מטרידות את המתרחצים לאורך חופי הים התיכון. הן הגיעו לים התיכון ולחופים בארץ דרך תעלת סואץ. במימי האוקיינוסים והימים ברחבי העולם יש עוד כמאתיים סוגים של מדוזות בכל מיני צורות וגדלים. סוגים אחדים חיים אפילו במקווי מים מתוקים. למרבה השמחה, יש גם מינים שאינם צורבים.

חסרות לב

זרועות הציד של המדוזות הגדולות ביותר נמתחות למרחק של שלושים וחמישה מטרים! למזלנו הרב, המדוזות המסוכנות ביותר נמצאות הרחק מכאן בחופי אוסטרליה. הארס שלהן מסוכן יותר מארס של נחשי הקוברה.
למדוזה אין ראש, גם לא עיניים, לא לב ולא אוזניים. במקום מוח יש לה רשת עצבים בלתי מפותחת. כמעט כולה מורכבת ממים בתוספת של מלחים, מינרלים וחלבון. לכן, מאות שנים נחשבה המדוזה לצמח או לכל היותר ליצור כלאיים בין צמח לבעל חיים.

 

חופי הים עם מדוזות
חופי הים עם מדוזות

רוצים לדעת איך להישמר? המשיכו אתנו!

   

úâåáåú ìëúáä
מדוזות (בצלאל , אליקים 30.11.2016)
אף פעם לא עקצה אותי מדוזה
מדוזות (דפנה , כפר תפוח 17.11.2016)
אייייייייי,מסקן מי שעקצה אותו יותר מי פעם אחת
שייך (זהר , ירושלים 25.10.2016)
אני חושבת שזה כתבה טובה אבל זה לא כלכך שייך יותר כי נגמר הקיץ וכבר חם מדי ללכת לים חוץ מזה שהמדוזות כבר באו והלכו
רציתי לומר (שני 16.08.2015)
רק רציתי לומר שלפני כמה זמן הייתי באילת ויש שם מדוזות שלא! עוקצות! אני החזקתי אחת ביד! (הם בצבע סגול ולפעמים באות לאילת)
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון