גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חברה וכלכלה > עשרה בטבת > יום הקדיש הכללי פורסם: 24/12/2009

עשרה בטבת

יום הקדיש הכללי

חידון לעשרה בטבת

יום הקדיש הכללי

בתחילת חודש טבת חל צום. למה צמים? ואיך זה קשור לימינו? בכתבה הבאה.

מאת שירה צרי 

 

יום הקדיש הכללי

יום הקדיש הכללי

 

חנוכה עבר לו, חודש טבת נכנס, ואתו יום צום – צום עשרה בטבת. עשרה בטבת הוא אחד מששת הצומות בלוח השנה העברי, לצד תשעה באב ויום כיפור.
יום כיפור הוא הצום היחיד שכתוב עליו בתורה, והוא נועד לכפרה על העוונות. אם כך, מאין הגיעו עוד חמישה צומות? כל אחד מן הצומות הללו נקבע בעקבות אירוע בהיסטוריה של עם ישראל, שאנחנו מבקשים לזכור אותו בצער בכל שנה.

 

על מה צמים?

בספר מלכים ב' מוזכרת הסיבה לצום עשרה בטבת:

"ויהי בשנת התשיעית למלכו בחדש העשירי בעשור לחדש בא נבוכדנאצר מלך בבל הוא וכל חילו על ירושלים ויחן עליה ויבנו עליה דייק סביב . ותבא העיר במצור" (מלכים ב' כ"ה, א').

לפני כאלפיים וחמש מאות שנה, הקיף המלך נבוכדנאצר את ירושלים במצור שנמשך שנה וחצי. בסופו של המצור הזה, בתשעה באב שנה וחצי מאוחר יותר, נחרב בית המקדש הראשון והחלה הגלות הראשונה, גלות בבל (בימינו, בשטחה של עירק). לפיכך, צום עשרה בטבת הוא בתאריך המסמל את תחילתו של החורבן.

 

עד ימינו

כל זה אירע לפני שנים רבות, נשאלת השאלה מדוע היהודים צריכים להמשיך ולצום בגלל המצור הזה עד ימינו? מאז נבנה שוב בית המקדש, ושוב נחרב, ועם ישראל יצא לגלות של אלפיים שנה. בכל השנים האלה, לא שכחו את החורבן כי האמינו שיום אחד יחזור עם ישראל לארץ ישראל, וזיכרון החורבן ימשיך להזכיר כל הזמן את הרצון לחזור לארץ ישראל.

 

יום הקדיש הכללי

לפני כחמישים שנה, קבעה הרבנות הראשית לישראל שצום עשרה בטבת יהיה גם יום הקדיש הכללי. כאשר אדם נפטר, אומרים קרוביו את תפילת הקדיש בכל שנה ביום פטירתו. אחרי השואה, אנשים רבים לא ידעו מתי נפטרו קרוביהם, ולכן לא ידעו מתי לומר עליהם את הקדיש. לכן קבעה הרבנות הראשית יום קדיש כללי, שבוא יוכלו לומר קדיש גם על מי שאין יודעים את תאריך פטירתו. בכך קישרה הרבנות בין החורבן ההוא, שאירע לפני אלפי שנים, ובין החורבן הגדול שאירע לעם היהודי לפני שישים שנה.

על פי המסורת, כל הצומות מלבד יום כיפור יתבטלו בעתיד: "כה אמר ה' צבאות, צום הרביעי וצום החמישי וצום השביעי וצום העשירי יהיה לבית יהודה לששון ולשמחה ולמועדים טובים והאמת ושלום אהבו" (זכריה ח').

 

רוצים לבחון את הידע שלכם על יום עשרה בטבת? היכנסו לכאן.

   

úâåáåú ìëúáä
צום (אדוה 08.01.2017)
צום קל וקליל
יפה (1א , רמת גן 08.01.2017)
מלמד עוזר לשיעורים כל הכבודדדדד
היה כיף (1א , רמת גן 08.01.2017)
אהבתי שרשמת לפני כמה שנים זה היה
דעתי אל הטקסט (אגם 22.12.2015)
ארוך מידיייייי
משהוא קטן לכולם (תמר , מבוא חורון 22.12.2015)
שהיהיה צום קל לכולם
יפה (רחל 06.01.2015)
היה יפה ומעניין
יפה (תהילה 01.01.2015)
אפשר לילמוד מיזה ארבה
הכתבה מעניינת (יפה ועדי 01.01.2015)
יפה שלנו צמה. נאחל לה צום קל אך מועיל. אנחנו חושבות שזה העשרה וכל אחד צריך לדעת בעצם על היום הזה ומה קרה בו. גם על הקדיש הכללי וגם על תחילת המצור על ירושלים.
היה מאוד מענין (12 01.01.2015)
מענין ביותר
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון