גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > סוכנות החלל הישראלית > הצלחות ישראליות בחלל פורסם: 9/8/2010

סוכנות החלל הישראלית

סל"ה קיומנו

הצלחות ישראליות בחלל

הצלחות ישראליות בחלל

לוויינים כחול-לבן ואסטרונאוט ישראלי ראשון על מעבורת החלל.

מאת: לירון נחמיה

 

שיגור הלוויין אופק 3
שיגור הלוויין אופק 3

ב-19 בספטמבר 1988 שוגר "אופק 1", הלוויין הישראלי הראשון, באמצעות משגר הלוויינים "שביט", שגם הוא פרי פיתוח ישראלי. לווייני "אופק" הם לווייני תצפית, והם אוספים מידע מודיעיני על יעדים חשובים, ביניהם תכנית הגרעין של אירן. לוויין "אופק 9" שוגר בהצלחה לפני כחודשיים.

סדרה אחרת של לוויינים ישראליים היא לווייני "עמוס", שהם לווייני תקשורת שפותחו על ידי התעשייה האווירית. הם משמשים בהצלחה להפצת שידורי טלוויזיה ורדיו, אינטרנט ונתוני תקשורת ברחבי העולם כולו. שלושה לוויינים בסדרה שוגרו בהצלחה, ועוד ארבעה מצויים בשלבי תכנון ופיתוח.

במסגרת שיתוף פעולה עם סוכנות החלל האמריקנית, המריא האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז"ל, לחלל, על סיפון המעבורת "קולומביה". כעבור 16 ימים, באחד בפברואר 2003, עם כניסתה חזרה לאטמוספרה, התרסקה המעבורת ושבעת חברי הצוות נספו.

סוכנות החלל הישראלית מדורגת כיום במקום השמיני בעולם מבחינת היקף העיסוק בחלל, ובמקום השלישי והמכובד מבחינת החדשנות הטכנולוגית. הסכמים לשיתופי פעולה נחתמו עם סוכנויות החלל של ארצות הברית, צרפת, גרמניה, קנדה, אוקראינה, רוסיה, הולנד וברזיל.

 

אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, שנהרג באסון המעבורת "קולומביה".
אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, שנהרג באסון המעבורת "קולומביה".

 

ביקורת על סל"ה

לאחרונה נדחה שיגורו לחלל של לוויין ישראלי במסגרת שיתוף פעולה עם סוכנות החלל ההודית. ההכנות לשיגור נמשכו כ-16 שנים (!), ובפרויקט הושקעו עד כה יותר מ-18 מיליארד דולרים. הביטול המתוקשר גרר ביקורת על סוכנות החלל הישראלית, על שלא מינתה אנשי תעשייה מנוסים ללוות את הפרויקט, ולא דרשה את קיום ההסכם שנחתם.

 

ומה צפוי לנו בעתיד?

צוות מיוחד שוקד כיום על פיתוח תכנית לקידום ענף חקר החלל בישראל. מטרת התכנית היא להגדיר את הדרכים ואת האמצעים הדרושים לקידום תעשיית החלל הישראלית, כדי שתעשייה זו תהיה ענף ייצוא מרכזי ורווחי למדינה.

אנו נמשיך לעקוב...

 

לקריאה נוספת:

לקריאה נוספת באתר גלים:

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון