גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > רעידות אדמה > כאשר האדמה זזה פורסם: 11/4/2012

רעידות אדמה

כאשר האדמה זזה

התמודדות עם רעידת אדמה

כאשר האדמה זזה

מראות ההרס שזרעו רעידות האדמה החזקות שפגעו ביפן, בניו-זילנד, באינדונזיה ובצ'ילה מופיעים במהדורות החדשות ובאתרי האינטרנט. האם אתם יודעים מהי רעידת אדמה? כיצד מודדים אותה? האם אפשר לחזות אותה? ואיך אפשר להיערך אליה? הסקירה הבאה מנסה לענות על שאלות אלו ואחרות.

מאת: לירון נחמיה

 

הרס רב בפרו לאחר רעידת אדמה, 2007
הרס רב בפרו לאחר רעידת אדמה, 2007

 מהי רעידת אדמה?

כדור הארץ בנוי כמו פרי: בתוכו יש גלעין ומבחוץ הוא עטוף בקליפה. הקליפה של כדור הארץ שבורה לחתיכות, והשברים האלה נקראים לוחות טקטוניים. מתחת ללוחות יש שכבות של סלעים לוהטים במצב נוזלי, שנמצאים בתנאי לחץ גבוהים מאוד. שינויים קטנים בלחץ או בטמפרטורה גורמים לחומר שבתוך כדור הארץ לנוע, ותנועה זו מזיזה גם את הלוחות. בעת התזוזה, כאשר הלוחות הטקטוניים מתחככים זה בזה ומתנגשים, אנרגיה רבה משתחררת במהירות וגורמת לרעידת אדמה או להתפרצות הר געש.

 

איך מודדים את עצמת רעידת האדמה?

כמו הגלים הנוצרים כאשר זורקים אבן לברֵכה, כך גם ברעידת אדמה יש מוקד שמנו מתפשטים גלים, שגורמים לתנודות. כבר בשנת 1935 המציא הגאולוג צ'רלס ריכטר מקליפורניה סולם למדידת העצמה של רעידת האדמה. המדידה נעשית דרך ססמוגרף, מכשיר מיוחד המודד את כמות האנרגיה שהשתחררה במרחק של מאה קילומטרים ממוקד רעידת האדמה. בסולם ריכטר יש 12 דרגות, וכל דרגה מסמנת רעידה חזקה פי עשר יותר מהדרגה הקודמת לה. רעידות בעצמה של עד ארבע בסולם ריכטר הן נפוצות וכמעט שאינן מורגשות. לעומתן, רעידות בעצמות משש ומעלה בסולם ריכטר עלולות לגרום לנזקים כבדים מאוד.

 

בניין שנחצה לשניים ברעידת האדמה בצ'ילה, 2010
בניין שנחצה לשניים ברעידת האדמה בצ'ילה, 2010

 

בשל הנזק הרב שנגרם מרעידות האדמה, הממשלות בכל רחבי העולם משקיעות משאבים רבים בחקר רעידות האדמה. המדענים מנסים לפתח שיטות שיאפשרו לנו לחזות את רעידת האדמה עוד לפני התרחשותה.

 

לעתים רעשי אדמה חלשים משמשים תמרור אזהרה לפני רעידת אדמה חזקה, ולכן שיטת החיזוי הראשונה מתבססת על מעקב אחרי תנודות האדמה. מחזוריות רעשי האדמה מאפשרת לחוקרים להעריך את הסיכון לרעידת אדמה חזקה, על פי תדירות רעשי האדמה החזקים באזור.

 

 

חריץ רחב שנפער בכביש בעקבות רעידת האדמה בניו זילנד, 2011
חריץ רחב שנפער בכביש בעקבות רעידת
האדמה בניו זילנד, 2011

שיטה אחרת לחיזוי מתבססת על צפייה בהתנהגות בעלי חיים כלשהם, הנוטים להתנהגות חריגה לפני רעידת אדמה חזקה. נחשים ועכברים שנמלטים ממאורותיהם, קופים משתוללים וכלבים המייללים בלא הפסק עשויים לרמוז על רעידת אדמה חזקה המתקרבת ובאה.

 

הנתונים שהשיטות האלה מספקות מאפשרים לנו הערכה של מועד רעידת האדמה החזקה הבאה, אך אינם מאפשרים לצפות את הזמן המדויק. ברוב המקרים התרחשה רעידת אדמה עזה במפתיע ובלא חיזוי מוקדם.

 

אנשי מדע ברחבי העולם עוסקים בפיתוח שיטות חדשניות לחיזוי רעידות אדמה, והעולם עוקב בציפייה לפריצת דרך בתחום זה.

   

úâåáåú ìëúáä
איך זה קרה (שיר ש , מודיעין 22.11.2015)
איך זה קרה ולמה? אני לא מבינה איך זה קרה אפשר להסביר?
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון