גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > רעידות אדמה > התמודדות עם רעידת אדמה פורסם: 11/4/2012

רעידות אדמה

כאשר האדמה זזה

התמודדות עם רעידת אדמה

התמודדות עם רעידות אדמה.

באזורים רבים בעולם מתרחשות רעידות אדמה היכולת להתמודד עם התופעה ההרסנית קשורה בהיערכות מוקדמת. בנייה נכונה של מבנים ותשתיות יחד עם נוהל ברור כיצד לנהוג בעת רעידת אדמה ברמת הפרט והחברה.

מאת: לירון נחמיה

 

נזקי צונאמי
נזקי צונאמי

 התמודדות עם רעידות אדמה

אפשר לבחון את ההיערכויות של יפן ושל אזרחיה להתמודד עם רעידת אדמה קשה וגלי צונאמי כדוגמה לדרך שבה אמורות לנהוג מדינות הנמצאות באזורים המועדים לרעידות אדמה ולפגיעתם של גלי צונאמי.

 

בכל שנה מתרחשות ביפן אלפי רעידות אדמה, רובן בעצמה נמוכה. היפנים למודי רעידות אדמה ולכן המודעות שלהם לנושא גבוהה מאוד. שנים רבות הם בונים את בתיהם בהקפדה יתרה כך שיעמדו ברעידות אדמה ולא יקרסו. הממשלה היפנית משקיעה רבות באכיפת תקנות בנייה מתקדמות ובתרגולים להתנהגות נכונה בזמן רעידת האדמה. הודות לכך, שרדו רוב הבתים ביפן ברעידת האדמה החזקה, ואף שימשו מחסה לרבים מפני גלי הצונאמי העזים. התרגולים עזרו לשמור על הסדר ולהפחית את הבהלה, ואפשרו לאזרחים וגם לממשלה לפעול ביעילות בזמן רעידת האדמה ואחריה.

 

גלי צונאמי
גלי צונאמי

 

ואולם ממשלת יפן לא העריכה את עצמתה של רעידת האדמה שחוותה יפן בימים אלו ואת עצמת הצונאמי שבא בעקבותיה. מדובר באחת הרעידות החזקות במאה וחמישים השנים האחרונות, בעצמה תשע בסולם ריכטר. אלפי בני אדם נהרגו ומאות אלפים נותרו בלא בתים. תשתיות המים והחשמל נהרסו ונגרם נזק כבד לכורים הגרעיניים במקום. הפגיעה בכורים הגרעיניים הובילה לפליטת חומר רדיואקטיבי מסוכן.

 

אפשר לצפות בסרטונים של הBBC מרעידת האדמה ביפן.

 

הידעת?

מהו צונאמי? בעקבות רעידת האדמה המתרחשת באוקיינוס נוצרים גלי ים שעלולים לגאות ולהצטבר לגל מים ענקי שנע אל החוף במהירות אדירה. ככל שהגל מתקרב אל החוף, הוא הולך ומתרומם לגובה רב, ומכה ביבשה בעצמה רבה ומסוכנת.

 

היערכות לרעידת אדמה בישראל

ישראל נמצאת באזור השבר הסורי-אפריקאי, שבעבר התרחשו בו רעידות אדמה חזקות. המומחים מתריעים על סכנה של רעידת אדמה חזקה שתתרחש בזמן הקרוב בישראל.

 

כיצד נערכים בישראל לקראת רעידת האדמה?

הממשלה חוקקה תקנות לחיזוק מבנים, כך שיעמדו ברעידת האדמה ולא יתמוטטו. בדרך זו המדינה מחייבת את קבלני הבנייה וסלילת הכבישים להקפיד על בניית מבנים ותשתיות אשר מסוגלים לעמוד בעצמת רעש האדמה ולא לקרוס. המדינה גם מעודדת את האזרחים להשקיע בחיזוק מבנים ובתים ישנים שיתאימו לתקנות.

 

כמו כן הממשלה מפיצה תשדירי הסברה המתארים כללים להתנהגות בזמן רעידת אדמה, כדי שהציבור הרחב יהיה מוכן וידע מה לעשות. תרגולי רעידת אדמה נערכים בכל רחבי הארץ, ועוזרים לציבור להתכונן לקראת רעידת האדמה ולנהוג בבטחה במהלכה.

 

ואולם רבים מבקרים את היערכותה של המדינה לקראת רעידת אדמה. הם מתריעים כי ישראל עדיין אינה מוכנה לרעידת האדמה הצפויה, וכי מבנים רבים אינם עומדים בתקנים הנדרשים.

 

שלט הנחיות להתנהגות במצב של רעידת אדמה, האוניברסיטה העברית 2011
שלט הנחיות להתנהגות במצב של רעידת
אדמה, האוניברסיטה העברית 2011

האם בעקבות רעידת האדמה ביפן תחל פעולת התארגנות מסיבית לקראת רעידת אדמה? האם המדינה תשקיע בחיזוק מבני ציבור ובאכיפה מוגברת של הנהלים והתקנות? בחודשים הבאים נקבל תשובות על שאלות אלו.

 

מה הציבור הרחב יכול לעשות?

על אזרחי המדינה לנהוג באחריות ולבדוק אם בתיהם עומדים בתקנות הבנייה. עליהם לקרוא את פרסומי הממשלה כדי ללמוד מה לעשות במצב של רעידת אדמה וכיצד להיערך לקראתה.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון