גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ירוק בעיניים > ים המלח: השיקום > ים המלח: השיקום פורסם: 30/5/2011

ים המלח: השיקום

משקמים את ים המלח

האם הייתם לאחרונה בים המלח? אם כן, וודאי שמתם לב למצבו המידרדר. ים המלח, הים הנמוך ביותר בעולם, ים בעל סגולות מרפאות, השוכן באזור תיירות מבוקש ונחשב יצירה חד-פעמית של הטבע, נמצא בסכנה. הוא הולך ומתייבש. השבוע החליטה ממשלת ישראל לשקם את ים המלח. מהי התכנית הממשלתית? מהו "קציר מלח מלא"? תשובות לשאלות אלו וגם לשאלות אחרות, בכתבה הבאה.

כתבה: רות שבח גטריידה

 

מפעלי ים המלח
מפעלי ים המלח

 למה ים המלח מתייבש?

ים המלח מתייבש מכמה סיבות. ראשית – המים כבר אינם מגיעים אליו. פעם זרמו מים רבים בנחל הירדן, ומקצתם היו מגיעים גם לים המלח וממלאים אותו. בשנים האחרונות אנו משתמשים בכל מי הנהר, ולכן אין לים המלח מקור להתחדשות.

 

שנית – כריית מלח ומינרלים ממי ים המלח, אשר עשירים מאוד במינרלים, גורמת להתייבשות ים המלח. המפעלים שמצויים בקרבת החוף כורים חומרים כמו אשלג לתעשיית הכימיה, ברום לחקלאות ועוד. כדי לכרות את המינרלים שמצויים במי ים המלח, יש לייבש חלקים מהים.

 

אבל הדבר כלל אינו פשוט – כאשר מייבשים חלקים מים המלח בצד אחד של הים, צדו האחר מוצף דווקא, משום שהמפעלים, לצורך פעולתם, מזרימים אל ים המלח מים רבים. ודווקא באזור המוצף יש בתי מלון רבים שמצויים בסכנת הצפה. מה פתרון לכך? האם יש לפנות את המלונות ולהעבירם למקום אחר, או שיש בנמצא פתרון אחר אשר ישאיר את בתי המלון במקומם?

 

הידעת?

ים המלח ידוע בשמות רבים, וביניהם: "הים הקדמוני", "ים הערבה" ו"ים המוות".

 

הפתרון שנבחר: "קציר מלח מלא"

השבוע החליטו שני שרי הממשלה שעוסקים בנושא – שר התיירות והשר להגנת הסביבה, להקים מסוע, שיסיע את המלח מברֵכות האידוי של המפעלים (בדרום הים, שם יש חשש להצפה), אל האגן הצפוני של הים (שם הים מתייבש והולך). בדרך זו לא יוצפו החופים באזור דרום ים המלח, החופים של בתי המלון הרבים באזור לא ייפגעו ואולי גם החלק הצפוני של ים המלח לא יתייבש.

 

מבט ממערב על ים המלח
מבט ממערב על ים המלח

 

העלות של פעולת "הקציר המלא" יקרה מאוד, ועדיין לא ברור מי יישא בעלויות שמוערכות במיליארדי שקלים: האם המדינה או מפעלי ים המלח? יש הטוענים שהמפעלים צריכים לשלם, משום ששנים רבות הם נהנו מן האוצרות של ים המלח והרוויחו מהם רווחים נאים, וגם משום שפעולת הכרייה שלהם היא זו שהובילה למצב הקשה של ים המלח. עם זאת, עלות השיקום היא אדירה ורבים חושבים שהמדינה אחראית לשמירה על הטבע ולכן עליה לשאת בשיעור ניכר מן העלויות לשיקום ים המלח.

 

אם כן, כעת השאלה הגדולה היא: כמה ישלמו המפעלים וכמה תשלם המדינה? אנשי הגנת הסביבה, המשתייכים לארגונים ירוקים רבים, מסכימים שהפתרון המועדף הוא "קציר המלח המלא". ב"פורום להצלת ים המלח" מסכימים כי פתרון זה עדיף ביותר לסביבה, ורק הוא ישמור על האיזון בין המשך תפקוד מפעלי ים המלח ומניעת פגיעה בפעילות של בתי המלון, בתיירות ובערכי הטבע שבאזור.

 

אנו נמשיך לעקוב אחר פעולות השיקום ולדווח.

ומה דעתכם בנושא?

   

úâåáåú ìëúáä
שאלה (שקד , נתניה 02.12.2016)
מדוע חשוב לשמור על ים המלח מהתייבשות?
זה ממש עזר בשיעורים (קטיה 29.12.2015)
יש פה את התשובות לשאלות
עזרתם לי (חסוי 07.01.2015)
תודה עזרתם לי מאוד
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון