גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > חדשות מהעבר > ירושלים התת-קרקעית פורסם: 31/5/2011

ירושלים התת-קרקעית

ירושלים של מטה

מעט מאוד ערים בעולם יכולות להתברך בעבר עשיר כמו עברהּ של העיר ירושלים. ירושלמים ותיקים יודעים שבכל מקום בירושלים שיחפרו בו, ימצאו תגלית ארכאולוגית המעידה על עברה המרתק של ירושלים. מאז נוסדה ירושלים לפני כשלושת אלפים ושמונה מאות שנה, היא נשלטה בידי עמים ושליטים רבים, אך היא מעולם לא ננטשה או התרוקנה לחלוטין מתושביה. בכתבה הבאה תמצאו סקירה קצרה על תגלית ארכאולוגית מיוחדת שנחשפה בירושלים בחודשים האחרונים.

מאת: תמר זקס

 

מפת מידבא, המציגה את ירושלים כפי שהייתה לפני כאלף וארבע מאות שנה. במרכז העיר אפשר לראות את הרחוב המרכזי (הקארדו).
מפת מידבא, המציגה את ירושלים כפי
 שהייתה לפני כאלף וארבע מאות שנה.
 במרכז העיר אפשר לראות את הרחוב
 המרכזי (הקארדו).

אומרים שארכאולוג יכול לחפור שנים רבות ולהעלות חרס בידו. ואולם אין זה המצב בירושלים. התמזל מזלם של הארכאולוגים בעיר, כיוון שלאורך ההיסטוריה של ירושלים היה היישוב בה רציף, וכל תקופה חדשה כיסתה בעפר ובפסולת את קודמתה. לפיכך, אין פלא שלעתים קרובות, בשל חפירות או עבודות תשתית הנעשות בעיר, לפתע נחשפים ממצאים ארכאולוגיים המעידים על החיים בעיר בעבר הרחוק.

 

הידעת?

 השנה, במסגרת פרויקט "חזון מגשים חלום" ובסיוע המרכז החינוכי של רשות העתיקות בירושלים, שיקמו תלמידי בתי הספר בעיר בשיתוף סטודנטים לראיית חשבון את אתר עינות עמינדב בהרי ירושלים. המעיין עין עמינדב, שנבחר לפרויקט, הוא אחד משישה מעיינות שנחצבו לאורך כל התקופות עד ימינו, והדרך העוברת ביניהם מכונה "ציר המעיינות".

 

לדוגמה, לפני חודשים אחדים, נחשף רחוב קדום ברחוב דוד בעיר העתיקה, בעומק של כארבעה מטרים וחצי מתחת לרחוב הראשי ההומה אדם. ברחוב הקדום נחשפו לוחות אבן גדולים שריצפו אותו וכן מבנה רחב גדול ממדים ובו חדרים מוארכים מקומרים, שככל הנראה, שימשו בתור חנויות ומחסנים. עוד התגלו במקום כלי חרס רבים, מטבעות ומשקולות ברונזה קטנות מרובות צלעות, ששימשו את בעלי החנויות לשקילה של מתכות יקרות.

 

הידעת?

הרחוב המרכזי בירושלים מכונה "קארדו", מילה בשפה הלטינית שמשמעותה "לב" ומצביעה על מרכזיותו של הרחוב

 

חשיפת הרחוב מעידה שגם לפני אלף וחמש מאות שנה, בדיוק במקום הזה, היה רחוב שוקק חיים שהתנהל בו מסחר. לצערם של החוקרים, וגם לצערנו, נאלצו לשוב ולכסות את הרחוב העתיק כדי שהחפירה לא תפגע בהתנהלות חיי התושבים. האיזון בין הרצון לחשוף את עתיקות העיר ולהגן עליהן לבין הצורך לאפשר המשך חיים תקינים בעיר אינו פשוט. עדיין למרות הקשיים ישנן בירושלים חפירות רבות וגילויים מפתיעים כמו הרחוב העתיק שהתגלה.

 

 

ירושלים היא עיר מיוחדת במינה וביקור באתריה ההיסטוריים והארכאולוגיים הוא תמיד חוויה יוצאת דופן. 

אם ברצונכם להמליץ על אתרים מיוחדים שביקרתם בהם בירושלים, נשמח שתשתפו אותנו.

 

 

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון