גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > ים המלח: היבטים שונים > יורדים לים המלח פורסם: 21/7/2011

ים המלח: היבטים שונים

ים המלח: סקירה א'

מי לא שמע על ים המלח? אך לא רבים יודעים כמה אוצרות יש בים המלוח הזה מלבד מלח, וכמה אירועים היסטוריים חלפו על פניו בימיו הארוכים. בים המלח, לא כדאי לצלול! למרות זאת, בואו "נצלול" ונכיר אותו, ולוּ במעט. לסקירה על ים המלח גם מצורפות פעילות מעניינת וכתבות הקשורות אליו. קריאה נעימה.

מאת: רות שבח גטריידה

 

ים המלח – ים המוות

ים המלח, מבט מהר סדום
ים המלח, מבט מהר סדום

בכל קיץ, אנו שומעים ששוב יש מדוזות בחופי הים התיכון. לפעמים בים, דגיגים קטנים מדגדגים אותנו ברגליים, ויש צדפים על החוף. לעומת זאת, בים המלח כלל אין חיות! הים מלוח כל כך, עד ששום חיה או צמח אינם יכולים לחיות בו, ולכן הוא מכונה גם ים המוות. כמילות השיר המוכר: "ים המוות הכחול בלאט ינוע..." מכירים? אם לא, שאלו את ההורים. סביר להניח שהם יודעים לזמזם את השיר הזה.

 

ים המלח ים של אוצרות

מה הדבר הראשון שעובר לכם בראש כשאתם שומעים את צמד המילים "ים המלח"? מלח! המון מלח יש בים המלח, פי שלושה מן הים התיכון! מים המלח מפיקים מלח לבישול, אך גם דברים רבים אחרים. לאורכה של ההיסטוריה, הבינו תושבי אזור ים המלח שבים המלח יש אוצרות של ממש. ידוע, שכבר במאה הרביעית לפני הספירה כרו בים המלח אספלט ומכרו אותו למצרים.

 

הידעת?

המצרים השתמשו באספלט ובמלחים לחניטה ולשימור של גופות בני אדם ובעלי חיים.

 

בימינו, על גדות ים המלח יש כמה מפעלים הכורים מינרלים מן הים, ומפיקים מהם חומרי גלם לתעשייה כגון ברום, אשלג ומגנזיום. לדוגמה, ברום ואשלג משמשים בחקלאות לייצור דשנים כימיים להשבחת האדמה.

 

הידעת?

במקרא ובספרות הקדומה מסופר על מקומות יישוב רבים בקרבת ים המלח ובהם: סדום, צוער, מצדה, עין גדי, קומראן ויריחו.

 

מי עובד במפעלי ים המלח? תושבי האזור כמובן. וכך, ים המלח הוא גם מקור פרנסה לאלפי אנשים. מפעלי ים המלח גם מייצאים כמויות גדולות של מינרלים למדינות רבות בעולם, וחשיבותם לקשרי המסחר והכלכלה של ישראל עם מדינות העולם רבה.

 

ואולם, כאשר הקימו את המוביל הארצי להעברת מים מצפון הארץ לדרומה, הפסיקו את זרימת מי הירדן הדרומי, שהיה מקור המים העיקרי של ים המלח. נוסף על כך, מפעלי ים המלח מייבשים שטחים בים המלח כדי לכרות את המינרלים. בעקבות פעולות אלו, ים המלח מתייבש ונוצרים נזקים גדולים לסביבה. כל מי שביקר בשנים האחרונות בים המלח היה עד למצבו הקשה. החוף נסוג ומקומות שבעבר היו מוצפים במים הם עתה יבשים ואפשר להלך בהם.

 

מפעלי ים המלח
מפעלי ים המלח

 

התייבשותו של ים המלח יוצרת גם בעיית סביבה קשה מאוד. אנשי הארגונים להגנת הסביבה טוענים שמצבו של ים המלח קשה כל כך, שחייבים לתכנן תכנית לאומית להצלתו.

 

חשיבותו של ים המלח אינה רק לתעשייה אלא גם לתיירות, ולצד הנזקים לסביבה, התייבשותו עלולה לגרום נזק כבד למלונות. לכן, גופים רבים מתגייסים לפתרון הבעיות הקשות: מפעלי ים המלח, ארגוני הסביבה, בעלי המלונות, ממשלת ישראל ובראשה ראש הממשלה.

לאחרונה, פורסמו בתקשורת כתבות רבות על תכנית לאומית שתימשך שנים ותוביל להצלתו של ים המלח.

אנו נמשיך לעקוב אחר התוכנית המתגבשת ולעדכן. 

 

מה יש עוד בים המלח מלבד מלח ומינרלים? מעוניינים להמשיך במסע שלנו למקום הנמוך בעולם?

   

úâåáåú ìëúáä
ים המלח היבטים שונים (רוני 23.01.2015)
בעיקבות קטע המידע למדתי דברים רבים ושזה מעניין.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון