גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדע ומחשבים > ים המלח: היבטים שונים > המשך הירידה לים המלח פורסם: 21/7/2011

ים המלח: היבטים שונים

יורדים לים המלח

המשך הירידה לים המלח

חידון

ים המלח: סקירה ב'

ים המלח הוא מקום קסום: הוא נמצא נמוך מתחת לגובה פני הים, הוא נוצר באירוע דרמטי, יש בו חומרים חשובים לתעשייה ולחקלאות וכן הוא מכיל חומרי פלא לגוף. אין פלא שהוא מועמד לתואר "אחד משבעת פלאי תבל".

מאת: רות שבח גטריידה

  

הים הנמוך בעולם

החוף הצפוני מציג מראה עגום של נסיגת הים
החוף הצפוני מציג מראה עגום של נסיגת
הים

ים המלח הוא הים הנמוך ביותר בעולם, הנמצא כ-420 מטר מתחת לפני הים. למעשה, הוא שריד של ים גדול הרבה יותר. לפני שנים רבות הייתה פעילות טקטונית באזור של ארץ ישראל. כך נוצר השבר הסורי-אפריקאי, שהוא למעשה, עמק עמוק וארוך, ממפרץ סואץ בדרום ועד לבנון בצפון. בתוך העמק היה אגם גדול שנקרא "ימת הלשון", אך האגם הלך והתייבש, וממנו נותרו הכנרת וים המלח.

 

הידעת?

כיף לשחות בים המלח. בשל מליחותו הרבה של ים המלח, בני האדם פשוט צפים בו! אבל מוטב להיזהר, כי המים המלוחים שורפים מאוד בעיניים.

 

ים של בריאות

צילום לווייני של ברֵכת האידוי של מפעלי ים המלח
צילום לווייני של ברֵכת האידוי של מפעלי
ים המלח

מכירים את המראה המשונה של אנשים מרוחים בבוץ שחור? תיירים רבים מן הארץ ומחוץ לארץ באים לים המלח. אנשים הסובלים ממחלות עור ומבעיות בריאות אחרות, מוצאים נחמה לסבלם בים המלח. שם הם מקבלים טיפול מיוחד בבוץ העשיר במלחים, הידוע בסגולות המרפא שלו.

 

גם אנשים בריאים באים לים המלח כדי לנוח, ליהנות מהשמש, למרוח על הגוף את הבוץ שנוצר בתוך הים וליהנות מן המינרלים הרבים שיש בו. לאורך החוף מצויים גם מעיינות מרפא חמימים טבעיים, והשילוב שלהם עם הבוץ השחור הוא כנראה נוסחת פלאים להתחדשות עור הגוף.

 

בשנת 2009 עלה שמו של ים המלח בין האתרים המועמדים להיות ברשימת "שבעת פלאי תבל". הוא לא זכה לניקוד גבוה, אך אין ספק שהוא אכן פלא של הטבע.

 

הידעת?

במקומות שונים במקרא יש שמות שונים לים המלח, ובהם הביטוי "עמק השׂידים", על שם הזפת (אספלט) שאפשר למצוא בו, "ים הערבה" בשל מיקומו בערבה וכן "הים הקדמוני" כי הוא נמצא במזרח (קדם) ארץ ישראל.

 

אנשים רבים אוהבים לנפוש בים המלח בזכות מזג האוויר החם והיבש, בזכות טיפולי היופי והבריאות, בזכות המלונות היפים, בזכות הטבע באזור ובזכות ההיסטוריה העשירה שנקשרת לים המלח. לכן חשוב מאוד לשמור עליו, שלא יתייבש.

 

צף על הים
צף על הים

 

מקווים שנהנתם מהמסע הקצר שלנו למקום הנמוך בעולם ושמצוי רק מרחק נסיעה מביתכם. סעו לטייל לים המלח, מבטיחים לכם שלא תתאכזבו.

 

נשמח לקבל תגוביות מילדים שביקרו בים המלח.

  • לכניסה לאתר "סבבה" של המשרד להגנת הסביבה בפורטל "על הגובה".
  • לכניסה לאתר המתאר את תחרות שבעת פלאי תבל
   

úâåáåú ìëúáä
ים המלח (רוני 23.01.2015)
ים המלח בסכנה יש שם דברים שנישמעים טוב או לא ים המלח אזור יפה אבל מלוח.
רגע מגעיל בים המלח (ירדן 03.01.2015)
אני פעם שהייתי בים המלח כל הזמן פתחתי את הפה אבל יום אחד שפתחתי את הפה ניחנו לי מלא! מים לתוך הפה וזה היה כל כך מגעיל
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון