גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ירוק בעיניים > עצים מיוחדים פורסם: 6/2/2012

עצים מיוחדים

עצים מיוחדים במינם

השבוע חל ט"ו בשבט חג האילנות, ורבים מאתנו משתתפים בנטיעות. מי מאתנו אינו אוהב עצים? בחורף הם חוסמים את הרוחות החזקות ובקיץ מספקים לנו צל מרענן; הם מצמיחים על ענפיהם פֵּרות טעימים ואפשר להפיק מהם תבלינים, שמנים ואפילו תרופות! כמו כן, אנו תולים על העצים ערסלים ונדנדות. נוסף על כל אלו – העצים תורמים רבות לשמירה על כדור הארץ בזכות המחסה שהם מעניקים לבעלי החיים שגרים בסביבתם ובזכות החמצן שהם פולטים לאוויר. לכבוד ט"ו בשבט אתם מוזמנים לקרוא בכתבה הבאה על עצים מיוחדים במינם ששברו שיאים עולמיים וגם על עצים אחרים.

מאת: לירון נחמיה

 

הרחב, הגבוה, והגדול

הרחק מפה, במקסיקו הרחוקה, שוכנת עיירה בשם סנטה מריה דה טולה, ובה צומח עץ מיוחד מסוג טקסודיון. זה העץ בעל הגזע הרחב ביותר בעולם: קוטר גזעו הוא כ־16 מטרים, כמרחק רחבת העונשין במגרש כדורגל!

 

סקוויה נאה – מן העצים הגדולים בעולם. שימו לב לגודלו היחסי של האיש בתמונה.
סקוויה נאה – מן העצים הגדולים בעולם. שימו לב לגודלו היחסי של האיש בתמונה.

 

הידעת?

עץ הבאובב האפריקני אוגר בגזעו כמויות אדירות של מים וגזעו עשוי להגיע לקוטר של 11 מטרים.

 

 "היפריון" הוא עץ מסוג סקוויה נאה, הגדל בפארק רדווד בקליפורניה וזכה לתואר העץ הגבוה ביותר בעולם. היפריון מתנשא לגובה מרשים ביותר של מעל 116 מטרים, וממשיך לגבוה מיום ליום. המדענים מציינים כי שיא הגובה האפשרי לעץ הוא 130 מטרים. בעולם כולו ישנם רק 42 עצים שגובהם מעל 110 מטרים, והיפריון הוא בעל השיא העולמי.

 

הידעת?

עץ הסקוויה הנאה גם שוקל אלפי טונות, והוא היצור החי הכבד בעולם. לשם השוואה, אם ניקח עץ סקוויה נאה ונניח אותו על אחת מכפות המאזניים, לשם האיזון, ניאלץ לשים בכף האחרת כ־35 לווייתנים כחולים או לחלופין, כמה מאות פילים אפריקנים.

 

גנרל שרמן הוא עץ ממשפחת הסקוויה הענקית, שזכה לתואר העץ הגדול ביותר בעולם. נפחו הכולל הוא מעל 1,525 מטרים מעוקבים, ומשקלו מוערך באלפי טון.

 

חורשת מתושלח המצויה באזור ההרים הלבנים שבקליפורניה.
חורשת מתושלח המצויה באזור ההרים הלבנים שבקליפורניה.

 

 

העץ הזקן ביותר בעולם

מתושלח הוא עץ אורן ארוך שזכה לכינויו בשל גילו המופלג, כ־4,850 שנים לפי הערכות המדענים. הוא נודע בתור עץ חסון ועמיד במיוחד, והמדענים מנסים לשחזר את העמידות והחוסן שלו דרך שיבוט כמה מענפיו.

 

הידעת?

העץ מתושלח קיבל את שמו ממתושלח המקראי, בנו של חנוך ואביו של למך, שעל פי המסופר במקרא, הגיע לגיל מופלג של 969 שנים.

 

סקוויה ומכונית.
סקוויה ומכונית.

 

כך הולכים השותלים או: שיא הנטיעות ביום אחד

ביוני 2009 נטעו פקיסטנים חרוצים ביום אחד בלבד 541,176 עצים. העצים ניטעו בעיקר באזור יערות המנגרובים המשמשים בית גידול לבעלי חיים רבים, כדי שבעלי החיים יוכלו לשגשג ביערות המתחדשים. מלבד זאת, העצים מונעים את הסחף באזור הדלתא של נהר ההינדוס, ויוצרים חיץ טבעי נגד סופות חזקות כדוגמת סופות הצונאמי.

הפקיסטנים זכו להיכנס לספר השיאים של גינס, אך כחודשיים אחריהם נשבר השיא על ידי שותלים מראג'אסטן שבהודו, שנטעו יחד 611,137 עצים מקומיים, וכעת הם המחזיקים בשיא גינס בנטיעת עצים. אולי בט"ו בשבט נצליח לשבור את השיא ההודי – מה דעתכם?

 

הידעת?

הביקוש הרב לעצים גורם לכריתת עצים לא־חוקית, ולכן יערות העולם מצויים בסכנה מתמדת. חברה בריטית בשם Helveta פיתחה רעיון ייחודי: להצמיד לכל עץ שמאושר לכריתה ברקוד מיוחד. כך יהיה אפשר לזהות עצים שהם חסרי ברקוד ונכרתו בדרך לא־חוקית ויהיה קל יותר לעלות על עקבותיהם של מפרי החוק.

 

עץ מעורר השראה

אי אפשר לדבר על עצים בלי להזכיר את העץ שתחתיו ישב סר אייזק ניוטון. על פי הסיפור המפורסם, צפה ניוטון בתפוח נופל מן העץ ושאב מכך השראה להבנה מדעית של כוח המשיכה. העץ המקורי גדל ליד ביתו של ניוטון, בוויסת'רופ, אנגליה, ולפני מותו נלקחו ממנו ייחורים. מאות העצים שצמחו מהם משווקים למעבדות פיזיקה ברחבי העולם, שרוצות להיות קרובות למקור ההשראה של ניוטון.

 

הידעת?

במסגרת התכנית למען הסביבה של ארגון האומות המאוחדות, הוקם "פרויקט מיליארד עצים". גם ישראל משתתפת בפרויקט, והקרן הקיימת לישראל התחייבה שבין השנים 2006–2016 יטעו בישראל שישה מיליון עצים, לזכר הקרבנות שנספו בשואה.

 

שימו לב לעץ הטקסודיון שבתמונה - עץ שקוטר גזעו כ-11 מ'.
שימו לב לעץ הטקסודיון שבתמונה - עץ שקוטר גזעו כ-11 מ'.

עץ אישי משלי

מתנת יום ההולדת החמישי שלי הייתה מיוחדת במינה: הוריי החליטו לחגוג את המאורע בנטיעה חגיגית של עץ דקל בגינה. אני זוכרת איך חפרתי את הגומה, וכמה מאושרת וגאה הייתי כשגדל העץ והצמיח לנו ענפים לסכך. בכל שנה בט"ו בשבט אני חושבת על העץ שלי, שמוסיף לגבוה עוד שנים אחרי שאני כבר הפסקתי.

 

האם גם לכם יש עץ מיוחד משלכם? נשמח שתשתפו אותנו. ובכלל, כיצד אתם חוגגים את ט"ו בשבט?

 

  • באתר סבבה תמצאו פעילויות ומשחקים בנושאי טבע וסביבה.
  • באתר גלים תמצאו שפע פעילויות ומשחקים על ט"ו בשבט - חג האילנות.
   

úâåáåú ìëúáä
העץ המיוחד שלי הוא זית (נועה , כפר בן נון 13.02.2017)
אנחנו חוגגים את טו בשבט כך: אנחנו שותלים שתילים, עושים טיולים בטבע ואוכלים פירות יבשים
עצים (אמיתי , כפר שמואל 13.02.2017)
בכתבה מספרים על עץ טקסודיון, עץ סקוויה, עץ החפריון, עץ אורן. אני הכי אוהב עץ זית
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון