גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ירוק בעיניים > מפה ירוקה פורסם: 1/3/2012

מפה ירוקה

פורשים מפה ירוקה

תארו לעצמכם שבידכם מפה מיוחדת הפורשת בפניכם פינות שונות בעיר שלכם. במפה מסומנים מקומות להשכרת אופניים ושבילי אופניים לנסיעה בטוחה וכיפית. אם אתם רוצים לבקר בחנות יד־שנייה שמוכרים בה צעצועים מיוחדים; אם אתם זקוקים לסנדלר לתיקון נעליכם; אם אתם רוצים לדעת היכן יש חנויות של מזון אורגני; אם אתם רוצים להימנע מלעבור ליד מזבלה המדיפה ריחות רעים – איך תדעו היכן כל אלו קיימים? פרויקט "מפה ירוקה" לעיר ירושלים נועד בדיוק בשבילכם! על המיזם המיוחד, בכתבה הבאה.

מאת: אלינור דורי

 

פורשים מפה ירוקה על העיר

המשחק: מפה ירוקה
המשחק: מפה ירוקה

כולנו מכירים את מפות הרחובות והכבישים, שעוזרות לנו להתמצא בערים לא־מוכרות, או את מפות סימון השבילים שעוזרות לנו להתמצא בטבע. אך האם חשבתם פעם על מפות שיסמנו בעבורנו חנויות מעניינות, ספריות או אפילו מזבלות?

בירושלים תוכלו למצוא מפה כזו! פרויקט מפה ירוקה, שהוביל עמי גרינר בשיתוף ארגון "מגמה ירוקה" והחברה להגנת הטבע, התחיל בירושלים בשנת 2005. הפרויקט הביא ליצירת מפה, אשר נוסף על רחובות העיר, מסומנים בה עוד מקומות שעשויים לעזור לכם. לדוגמה, אם נקרעה רצועת השעון שאתם אוהבים ואינכם יודעים היכן יש שענים, או אם אתם רוצים לשאול ספר ומחפשים את הספרייה העירונית, או אם מתחשק לכם לנוח בגינה הקהילתית הקרובה תחת צלו של עץ.

 

מהי מפה ירוקה?

מפה ירוקה היא מפת רחובות רגילה אשר מסומנים בה מקומות מגוונים בדגש סביבתי־חברתי. כלומר, כל חנות או אתר בעיר אשר מקדמים חשיבה ירוקה או עשייה ירוקה מקבלים סימון במפה, הנקרא איקון. לדוגמה, כדי להפחית קנייה של מוצרים חדשים, מסומנות במפה חנויות לתיקון מוצרים כמו מתפרה, סנדלרייה או רפדייה. עוד דוגמאות הן אתרים הפוגעים בסביבה כמו מפעלים מזהמים שנרצה להתרחק מהם, אתרים בעלי עניין מיוחד כמו מקום שצומחים בו עצים עתיקים, מקומות להשכרת אופניים, שבילים נוחים להולכי רגל ואפילו גינות מיוחדות לכלבים, שבהן אפשר לשחרר אותם מן הרצועה בבטחה, שיוכלו לרוץ ולהשתולל בלי להסתכן בריצה לכביש. כל אלו יסומנו במפה הירוקה, לשימוש תושבי העיר או המבקרים בה.

 

פורשים מפה ירוקה ירושלמית
פורשים מפה ירוקה ירושלמית

 

המפה הירוקה הראשונה

המפה הירוקה הראשונה הופקה בניו יורק בשנת 1995, וכיום ליותר מ־500 ערים בעולם יש מפות ירוקות. המפות הירוקות בכל העולם הן בעלות איקונים זהים, וזאת על מנת לאפשר התמצאות נוחה וקלה גם למי שאינו דובר את השפה המקומית. לדוגמה, בכל ארץ, איקון של כלב מסמל שטח לשחרור בטוח של כלבים.

מאחורי הפקת המפה הירוקה עומד הרצון להפחית את הפגיעה בסביבה ולפתח מודעות לשימור העיר וסביבתה לדורות הבאים. בעזרת המפה הירוקה, תושבי העיר ומבקריה יכולים להיות מעורבים יותר בסביבתם וללמוד על דרכים לשימורה.

 

ומה דעתכם? הייתם רוצים שגם לעיר שלכם תהיה מפה ירוקה? אילו עוד איקונים הייתם מוסיפים למפת העיר? שתפו אותנו, אולי הרעיונות שלכם יעניינו את יוצרי המפה הירוקה.

 

• רוצים לנסות לזהות איקונים על המפה ? בואו לשחק אתנו ב"חיים על המפה"!

   

úâåáåú ìëúáä
חנות כלי עבודה (טוהר 07.11.2016)
לפי דעתי הרעיון של מפה ירוקה מוצא חן בעיני. יש לי אייקון נוסף ואולי תאמצו את הרעיון. אייקון של תמונת מעדר ופרושו חנות כלי עבודה לגינה.
חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון