גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > תרבות ופנאי > עיתוני ילדים פורסם: 24/4/2012

עיתוני ילדים

חדשות הילדים של סבא וסבתא

איך נראו החדשות בעיתוני הילדים ביום העצמאות הראשון של המדינה? במה התעניינו ילדים בגילכם לפני קום המדינה? ומי היו אז הכותבים לילדים? לרגל יום העצמאות, אתר אינטרנט חדש של הספרייה הלאומית מפרסם עיתוני ילדים מימי קום המדינה. על עיתוני הילדים שסבא וסבתא קראו בילדותם, בכתבה הבאה.

מאת: ניבי נאור

 

"משמר לילדים" שפורסם במאי 1949,
שנה לקום המדינה.

כשסבא וסבתא טיפסו על עצים

לפעמים קשה לנו לדמיין את ההורים שלנו או את סבא וסבתא בתור ילדים. קשה לנו עוד יותר לדמיין אותם ילדים בתקופה שלא היו בה משחקי מחשב ואתרי אינטרנט, ערוצי טלוויזיה או טלפונים חכמים ובהם שפע משחקים ואפליקציות. לרגל יום העצמאות, הספרייה הלאומית בירושלים מעלה אתר אינטרנט חדש ובו תוכלו לקרוא את עיתוני הילדים החשובים ביותר שהתפרסמו עם קום המדינה בשנת תש"ח.

 

הידעת?

הספרייה הלאומית היא הגוף הממשלתי שאחראי לשימור כל דברי הדפוס שהתפרסמו במדינת ישראל או שעוסקים בהיסטוריה ובתרבות של העם היהודי.

 

עיתוני ילדים "מדברים" עברית

עיתוני הילדים הראשונים בעברית התחילו להתפרסם זמן רב לפני קום המדינה, גם בארץ ישראל וגם בקהילות יהודיות באירופה. הראשון שפרסם בארץ ישראל עיתון לילדים בעברית היה לא אחר מאשר אליעזר בן יהודה, שקרא לעיתונו "עולם קטון". באותה התקופה היו עיתוני הילדים ערוץ העברת המידע היחיד שנועד לילדים ולבני נוער, ולצד כתבות ומאמרים על הנעשה בארץ ובעולם התפרסמו בהם יצירות ספרות.

 

הידעת?

לפני קום המדינה התפרסמו בעיתוני הילדים שירים וסיפורים בהמשכים מאת גדולי המשוררים והסופרים כמו "עלילות לובנגולו מלך זולו" מאת נחום גוטמן, "עלילות מיקי מהו" מאת אברהם שלונסקי, "המפוזר מכפר אז"ר" מאת לאה גולדברג ושירים מאת המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק.

 

מה נמצא באתר החדש?

באתר האינטרנט החדש שיוקדש לעיתוני הילדים יתפרסמו בשלב הראשון רק ארבעת עיתוני הילדים החשובים ביותר של שנת תש"ח: "דבר לילדים", "משמר לילדים", "הבוקר לילדים" ו"הצופה לילדים" וכן ועיתון נוסף בשם "הארץ שלנו", שהחל להתפרסם רק כמה שנים לאחר קום המדינה. דוקטור חזי עמיאור, אוֹצֵר אוספי ישראל בספרייה הלאומית, אומר: "לכבוד יום העצמאות החלטנו להתחיל בשנת תש"ח, בעתיד נוסיף עוד עיתונים ונסרוק עוד גיליונות של העיתונים הקיימים".

 

"הארץ שלנו – שבועון לילדים ונוער" במהדורתו ליום העצמאות שנת 1951

 

הידעת

עיתון הילדים הוותיק ביותר בישראל הוא העיתון "אצבעוני", שיוצא לאור ברציפות משנת 1952 עד ימינו.

 

חזרה בזמן לשנת תש"ח

ילדים שיגלשו היום וידפדפו בעיתונים יוכלו ללמוד על חיי היום־יום בארץ ישראל בתקופת קום המדינה ולהיעזר בדפי עבודה מיוחדים שיתפרסמו באתר. דוקטור עמיאור סבור כי גם מבוגרים רבים ייהנו מעיתוני העבר: "המבוגרים שקראו את העיתונים כשהיו ילדים, יכולים לחזור ולראות איך היה פעם. גם עבורי, לראות פרסומים ראשונים של יצירות שליוו אותי בילדותי זה דבר מרגש, וכל צוות הספרייה שעבד בפרויקט עשה זאת בעניין רב ובהנאה רבה".

 

הידעת?

"פשוש" הוא עיתון ילדים המדגיש את אהבת הטבע והשמירה על הסביבה.

 

גם אתם מוזמנים להיכנס ביום העצמאות לאתר האינטרנט החדש, לדפדף בעיתוני הילדים המוצגים בו ולשלוח תגובות והצעות לשיפור. הזמינו גם את ההורים או את סבא וסבתא לבקר באתר ולחפש את עיתוני הילדים שהם קראו כשהיו ילדים.

 

מה דעתכם? האם מעניין אתכם לקרוא מה נכתב לילדים לפני שישים שנה ויותר? האם אתם קוראים עיתונים לילדים או לבני נוער? שתפו אותנו.

 

אנו במערכת החדשות מאחלים הצלחה רבה לאתר החדש שיעלה ביום העצמאות.

 

לקריאה נוספת:

• אתר הספרייה הלאומית – כאן.

האתר החדש המוקדש לעיתוני ילדים - כאן.

• אנו ממליצים לכם להיכנס לספריה הווירטואלית שלנו בפורטל "על הגובה": זה כל הסיפור.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון