גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > ספורט > הלפיד האולימפי פורסם: 17/5/2012

הלפיד האולימפי

אש בלב הספורטאים

המקום: אולימפיה, יוון. קרני השמש מרוכזות דרך מראה אל ענף זית יבש ומבעירות אותו; בעזרת הענף הבוער מדליקים מנורת שמן עתיקה; באש המנורה הזאת מדליקים את הלפיד האולימפי – ומיד יוצאים לדרך ארוכה ומפותלת מאתונה העתיקה ללונדון, בירת אנגליה.
חודשיים לפני האולימפיאדה נערך טקס הדלקת הלפיד האולימפי. מה משמעותם של האש והלפיד במשחקים האולימפיים? דרך אילו ארצות יעבור הלפיד? ולמה יש בו חורים רבים כל כך? על כך בכתבה הבאה.

מאת: מאיר צרי

 

חוזרים ליוון העתיקה

הלפיד האולימפי – שימו לב ל־8,000 החורים, המסמלים את מספר הספורטאים שנשאו את הלפיד בדרכו ללונדון.
הלפיד האולימפי – שימו לב ל־8,000 החורים,
המסמלים את מספר הספורטאים
שיישאו את הלפיד בדרכו ללונדון.

האולימפיאדה הראשונה נערכה לפני כאלפיים וחמש מאות שנים ביוון העתיקה. האולימפיאדה ביוון הייתה שונה מאוד מן האולימפיאדה בימינו. ביוון העתיקה התחרו פחות אנשים, התחרויות היו לגברים בלבד, ומספר המקצועות ותחומי הספורט שהתחרו בהם היה קטן בהרבה. היוונים הקדמונים לא הכירו את הכדורגל, ההתעמלות האמנותית או הקפיצה במוט – אבל כבר אז הייתה להם אש אולימפית.

 

 

מהי האש האולימפית?

המיתולוגיה היוונית מספרת על פרומתאוס, גיבור אמיץ בן הטיטאנים, שהחליט לקרוא תיגר על האלים ולעזור לבני האדם, ולהשיג בעבורם את האש, שעד אז הייתה רק בידי האלים. בכוח חכמתו ותעוזתו הצליח פרומתאוס לגנוב את האש מידי האלים ולהורידה לבני האדם. האלים כעסו מאוד וגורלו של פרומתאוס היה מר, אך מאז אש האלים הבוערת מוגשת לספורטאים בדרך סמלית, על מנת לעזור להם להצליח להשיג הישגים מופלאים בתחומי הספורט המגוונים. זו המשמעות הרוחנית של האש באולימפיאדה, המתגלמת בלפיד האולימפי.

 

הידעת? 

לראשונה הדליקו לפיד אולימפי באולימפיאדת אמסטרדם ב־1928. מרוץ הלפיד הראשון מיוון לאתר המשחקים התקיים דווקא באולימפיאדת ברלין ב־1936, שנערכה בעת שהמפלגה הנאצית שלטה בגרמניה.

 

לפידים אולימפיים

בעזרת הלפיד מדליקים בטקס הפתיחה של התחרויות את האש האולימפית, שתמשיך לבעור בכל ימי התחרויות.

סמליות רבה נקשרת בלפיד האולימפי: בימים שקודמים לתחרויות אנשים מפורסמים מדליקים את הלפיד ורצים אתו למרחקים גדולים, והלפיד עצמו מעוצב בצורות מיוחדות בידי אמנים ומעצבים ידועים.

 

טקס מרשים באתונה שבו הודלקה הלפיד האולימפי. ברקע: דגל אנגליה, שהאולימפיאדה הקרובה תתקיים בלונדון, בירתה.
טקס מרשים באתונה שבו הודלק הלפיד האולימפי.
ברקע: דגל אנגליה, שהאולימפיאדה הקרובה תתקיים בלונדון, בירתה.

 

 

מדליק הלפיד במסעו מיוון ללונדון

השנה קיבל את הלפיד לידיו ספירוס גיאניוטיס, ספורטאי יווני שנולד באנגליה ומתחרה בשחייה בים הפתוח. בדרכו ללונדון הוא יעבור בין ערים ונקודות ציון באנגליה – באמצעות סירה, קרון פחם, רכבל, רכבת קיטור וכדור פורח. ואולם עוד לפני שהוצת הלפיד ביוון, הוא ביקר בכמה ארצות ובהן ישראל. השנה נערך טקס פתיחת מרתון חיפה בנוכחות הלפיד האולימפי.

 

הידעת? 

באירוע פתיחת האולימפיאדה, אישיות מיוחדת מעבירה את האש מן הלפיד לקדרה. לדוגמה, באולימפיאדת טוקיו 1964 העביר את האש  ספורטאי יפני שנולד בהירושימה ביום שטייסים האמריקנים הטילו עליה את פצצת האטום.

 

הלפיד כיצירת אמנות

מאחר שהלפיד הוא חפץ סמלי, הושקעה מחשבה רבה בעיצובו. הוא מורכב משלוש פאות, המסמלות את שלושת מרכיבי הסיסמה האולימפית: "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר" וגם את שלושת ערכי המשחקים האולימפיים: כבוד, מצוינות וחברות.

 

בדופנות הלפיד 8,000 חורים, המסמלים את 8,000 הרצים והרצות שיישאו את הלפיד בדרכו מיוון לטקס הפתיחה בלונדון.

 

כשיגיע הלפיד לטקס פתיחת האולימפיאדה, ידליקו בו אש בקדֵרה מיוחדת שתבער לאורך כל המשחקים.

 

ואחר כך, עם אש בלבבות – קדימה לתחרויות!

 

לקריאה נוספת:

 • הלפיד האולימפי בחיפה - כאן

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון