גלים أمواج חדשות
כניסה
דף ראשי > מדינה ופוליטיקה > חידון הקיץ הגדול 2012 פורסם: 31/7/2012

חידון הקיץ הגדול 2012

חידון הקיץ הגדול: רמזים וחידות

בחופש הגדול אתגרנו אתכם בחידון קיץ, ששילב חידות ורמזים בכתבות האתר. משימתכם הייתה להתחקות אחר הכתבות ולזהות את הרמזים שפוזרו בהן וכן לפתור את החידות – ודרכם למצוא את שם של ספר. אם מצאתם את שם הספר המבוקש שהוא פתרון החידה, אנא שלחו אותו לכתובת מערכת החדשות – דוא"ל.
בבקשה לציין את שמכם המלא, כתובת דוא"ל וכתובת למשלוח דואר. את התשובות יש לשלוח עד לתאריך 23/8/2012. לאחר תאריך זה נפרסם את שם הספר המבוקש ואת שמות הזוכים בפרסים. בין הפותרים נכונה תיערך הגרלה, ושלושה זוכים יזכו בפרסים.

מחבר: מערכת החדשות

 

 

הקיוסק הראשון בתל אביב
הקיוסק הראשון בתל אביב

כתבה 1: שם הכתבה: גזוז בקיוסק

נחום גוטמן מתאר את הקיוסק הראשון שהוקם בשכונת אחוזת בית, שממנה צמחה העיר תל אביב: "תמיד היו עומדים סביבו ילדים בשמחה רבה". התוכלו לנחש מה ביקש החבר שפגש נחום גוטמן מבעל הקיוסק? אכן, "בקבוק של סודה קרה!" בשם הספר המבוקש מופיע הקיוסק ומיקומו הגאוגרפי – הקיוסק הראשון בתל אביב היה בפינת רחוב הרצל ושדרות רוטשילד!

 

רכבת קיטור
רכבת קיטור

 

כתבה 2: שם הכתבה: רכבת תחתית בתל אביב

הצייר והסופר נחום גוטמן מתאר באחד מספריו את תל אביב של שנות העשרים (לפני כתשעים שנה), שהייתה מוקפת שממה. ואולם כבר אז הייתה בה רכבת פעילה, שקישרה בין תל אביב לירושלים. גוטמן מתאר כיצד התפתח רחוב הרצל אל מול שערי הרכבת. ככל הנראה, הוא אהב מאוד רכבות, מאחר שהן מופיעות כמה פעמים בספריו. בספר שאנחנו מחפשים מוזכרת תחנת הרכבת.

חידה: מהו סוג הרכבת שנעה על הפסים ברחבי הארץ וקישרה בין תל אביב לירושלים? תשובה: רכבת קיטור. מה היה משך הנסיעה בימים ההם בין יפו לירושלים? תשובה: כארבע שעות. כיום מתוכננת רכבת עתידית שתקשר בין ירושלים לתל אביב ותנוע במהירות גבוהה פי כמה, ומשך הנסיעה בה יהיה קצר פי שמונה ויעמוד על כשלושים דקות בלבד!

 

מודעת הגירוש (תושבי ת
מודעת הגירוש (תושבי ת"א קוראים את פקודת המושל התורכי)

 

כתבה 3: שם הכתבה: תל אביב של גוטמן

כפי שכבר הבנתם, הספר שאנחנו מחפשים הוא מאת הצייר והסופר נחום גוטמן.

חידה: אביו של נחום גוטמן, שמחה אלתר גוטמן, היה סופר עברי חשוב וממייסדי תל אביב. מה היה כינויו הספרותי של האב? תשובה: כינויו הספרותי היה ש' בן ציון.

חידה: מי היה האויב של הטורקים במלחמת העולם הראשונה, התקרב לארץ ישראל ולאחר מכן גם כבש את הארץ? ומהו שם הספר שבו מתואר גירוש היהודים מתל אביב? האויבים של הטורקים במלחמת העולם הראשונה היו הצרפתים והאנגלים. האנגלים גם כבשו את הארץ ושלטו בה במסגרת המנדט עד קום המדינה בשנת 1948. שם הספר שכתב נחום גוטמן ומספר על הגירוש הוא גם פתרון חידון הקיץ הגדול.

 

 

כתבה 4: שם הכתבה: הבימה: התאטרון המחודש

הצייר, הסופר והמאייר נחום גוטמן כתב ספרים רבים על תל אביב ובאחד מהם הוא מצר על כך שהורסים בניינים היסטוריים שהוא זוכר מילדותו. הוא מציין את הכוונה להרוס את בניין הגימנסיה העברית, שנהרס כמה שנים לאחר כתיבת הספר, ואף מזכיר בספרו את בית הבימה. האם אתם יודעים את שמו של הספר? תשובה לשאלה היא שם הספר המבוקש לפתרון החידון. מהם העצים שעומדים להיכרת, שמוזכרים בספר לצד אזכור בית הבימה? התשובה: עצי שקמים עתיקים. חידה: באיזו דרך הונצח זכרו של אביו של נחום גוטמן סמוך לבית הבימה? תשובה: השדרות היפות שליד התאטרון נקראו על שמו – שדרות בן ציון. חידה: מה הייתה ההצגה הראשונה שהעלה תאטרון הבימה עוד ברוסיה? תשובה: "נשף בראשית" ומה הייתה ההצגה הראשונה שהוצגה בארץ ישראל? תשובה: "האוצר" מאת הסופר שלום עליכם.

 

 

כתבה 5: שם הכתבה: גימנסיה הרצלייה

בספרות ובאמנות הישראלית יש אזכורים רבים של הגימנסיה העברית הרצלייה. הסופר והצייר נחום גוטמן התגורר בשנות ילדותו סמוך לגימנסיה ולמד בה, ובבגרותו הִרְבה לצייר אותה ולכתוב עליה. לאחר שנהרס בניין הגימנסיה הכין גוטמן קיר פסיפס גדול לזכר הגימנסיה, המוצג בכניסה למגדל שלום, במקום שבו עמדה הגימנסיה העברית הרצלייה. גם בספריו יש איורים של בניין הגימנסיה, המציגים את מרכזיותו בעיר בעת ההיא. בספר שאנו מחפשים גוטמן מבכה את הרס בניין הגימנסיה ואת עצי השקמים העתיקים שנעקרו ושואל: "למה גוזרים כליה על סמני העבר של העיר. האם אכפת לכם הדבר? גם לי אכפת." מה שם הספר? זה הפתרון לחידון הקיץ הגדול.

 

ישן מול חדש – אחד מבתי הטמפלרים אל מול גורדי השחקים המודרניים של תל אביב
ישן מול חדש – אחד מבתי הטמפלרים אל מול גורדי השחקים המודרניים של תל אביב

 

כתבה 6: שם הכתבה: שרונה: מושבת הטמפלרים

באחד מספריו של נחום גוטמן, העוסק באירועים שהתרחשו בתל אביב בתקופת מלחמת העולם הראשונה, גוטמן מתאר את ההתרגשות הגדולה שאחזה אותו כאשר נתגלו לפניו חורשות שרונה, שדותיה והאקליפטוסים שלה. חידה: בספר של גוטמן שעליכם למצוא מוזכרים חורשות שרונה ושדותיה, וגוטמן מציין ריח שעלה באפו – מהו הריח שהריח? התשובה: ריח מים, נמצאת בעמוד 56 בספר המבוקש.

 

זהו זה! אלו היו החידות והרמזים, ואנחנו מקווים ששם הספר כבר נמצא אצלכם על קצה הלשון.

אם מצאתם את שם הספר המבוקש, אנא שלחו אותו לכתובת מערכת החדשות בכתובת: https://news.galim.org.il/write.html בבקשה לציין את שמכם המלא, כתובת דוא"ל וכתובת למשלוח דואר. את התשובות יש לשלוח עד לתאריך 23/8/2012. לאחר תאריך זה נפרסם את שם הספר המבוקש ואת שמות הזוכים בפרסים. בין הפותרים נכונה תיערך הגרלה, ושלושה זוכים יזכו בפרסים.

 

בהצלחה רבה ממערכת החדשות והמשך חופשה נעימה ובטוחה.

   

חדשות הילדים |  כניסת משתמשים |  הרשמה |  הדרכה למורים |  אתר לדוגמה |  על אודות האתר |  צרו קשר |  נגישות

כל הזכויות שמורות © עמותת סנונית (ראו תנאי שימוש)  |  האתר פועל ברשיון